Tekst og foto Hasse Jørgensen, tirsdag den 5. januar
Ribe har i al stilhed fået en ny og spændende forretning, der også bliver offentlig tilgængelig, når en berømt virus med navnet Covid 19 tillader det.
Det er Malte Madsen, der har flyttet sit firma, som i virkeligheden er et familieforetagende, til Ribe. Firmaet Primo Borydning har Malte Madsen indtil nu drevet i Odense, men det er nu flyttet ind i en del af den bygning ved Stampemøllevej, der tidligere rummede fabrikken Berima.
Primo Borydning opkøber og rydder dødsboer, og de gode ting fra dødsboerne er indtil videre blevet solgt videre til butikker, der handler med retro, antikviteter, møbelklassikere og så videre.
– Men meningen er, at når vi må for corona, så vil vi ved siden af en gros salget også åbne for private kunder i lokalerne i Ribe, fortæller Malte Madsen, der egentligt havde regnet med at lukke op i Ribe til marts, men om den tidsplan kommer til at holde, er usikkert i øjeblikket.
Malte Madsen fortæller videre, at firmaet egentligt er et familieforetagende, hvor Malte og faderen, Jørgen Madsen, er dem, der køber og rydder dødsboerne, mens lillebror Magnus skal stå for salget fra lokalerne i Ribe. Familien stammer i øvrigt fra Ribe-egnen.
Udvalget i forretningen vil blive meget bredt i form af nips, designede ting, lamper, møbler af både kendte og ikke kendte designere og fabrikater samt masser af andre former for retro.