Tekst og foto: René Jørgensen Copyright
16. juli 2018
PhotoCare Ribe tilbyder fotos taget fra luften.
Ofte hører man om droner i forbindelse med krig, eller som overvågning eller eftersøgning, men anvendelses mulighederne er mange.
Minna Øbom Poulsen, der til dagligt er fotograf i firmaet PhotoCare Ribe har uddannet sig til dronefører og har naturligvis dronebevis til professionelt formål.
Har man et ønske om et foto fra luften over sin ejendom, eller en flot have man gerne vil have i glas og ramme, ja så er Minna Ø. Poulsen klar til at hjælpe.
Ønskerne til et foto taget fra luften kan være mange, men der er regler for hvor og hvordan der må flyves med en drone, og den hjælp og ekspertise har Minna.
– Det er forholdsvis nyt at vi tilbyder denne ydelse, men når kunderne er interesseret tager vi gerne denne opgave med. Det er en lidt anden måde at fotografere på, men det giver gode skarpe billeder, siger Minna Øbom Poulsen.
Er man interesseret kommer man bare ind i butikken og får en aftale med os.










































































