Tekst og foto Hasse Jørgensen, torsdag den 13. november 2025

Der er gran stort set over hele, og snakken går lystigt mens der klippes i grangrene, så de kan videre forarbejdes til kranse og dekorationer.

Det er medlemmer af søsterlogen nr. 38 Rebecca i Ribe, der denne formiddag på en ejendom i Brokær er i fuld gang med forberedelserne til årets julebazar i logebygningen ved Sct. Pedersvej.

Det er en efterhånden gammel tradition, logesøstrene gennemfører, og alt det, der bruges til at fremstille salgsvarerne er sponsoreret, så indtægt går udelukkende til det velgørende arbejde, logesøstrene står for.

Pengene bliver uddelt i maj, hvor logen har fødselsdag. Og foreninger og værdigt trængende kan søge at få dels i midlerne fra 1. januar til 1. marts, hvorefter der bliver taget stilling til, hvordan pengene skal fordeles.

Basaren byder på et væld af muligheder for en god handel lige fra de mange hjemmelavede kranse og dekorationer, bagværk, forskellige former for håndarbejde, ”lopper”, tombola, lodder til en uges ophold i et sommerhus på Fanø, ligesom der er cafe med salg af kaffe, kage og stuvet hvidkål med frikadeller.

Det hele sker i logebygningen på Sct. Pedersvej lørdag den 22. november fra klokken 10 til 15.