Tekst og fotos Hasse Jørgensen, tirsdag 5. februar.
Spørgsmålet om parkeringsforholdene i sydbyen og udvidelsen af P-syd bliver nu igen taget op i udvalget for teknik og byggeri.
Byrådsmedlem og medlem af udvalget, Anders Rohr Jørgensen (V), vil rejse sagen.
– Jeg har tidligere bedt om at få at vide, hvad det koster at få lavet den grusbelagte plads, som er beregnet som aflastning for P-syd. Vi har flere gange talt om at få den bragt i spil, siger Anders Rohr Jørgensen, der samtidig siger, at nu er der åbenbart kommet nye oplysninger frem i sagen i RYK IND RIBE.
Anders Rohr Jørgensen henviser her til de oplysninger, katedralskolen har fået om, at der med den seneste udvidelse af katedralskolen skal betales et nyt beløb ind til parkeringsfonden. Hvor stort et beløb vides ikke i skrivende stund, men i forbindelse med udvidelsen i Sviegade betalte skolen 440.000 kroner.
– Da det kom frem, at handelsgymnasiet skulle ind på katedralskolen, spurgte jeg forvaltningen om muligheden for flere p-pladser. Jeg fik at vide, at katedralskolen ikke skulle betale mere til p-fonden.
– Men det er klart, at fusionen har skabt behov for flere parkeringspladser, og de penge, skolen indbetaler til parkeringsfonden, skal bruges til p-pladser.
– Det er rimeligt, at skolen skal betale, men pengene skal også bruges til p-pladser. Vi skal have kigget på det igen og skabt det fornødne antal pladser.
– Hvis der skal indføres to-timers parkering på Damvej, som der arbejdes på, øger det jo problemet.
– Meningen er at få bilerne væk fra Damvej, og det giver behov for flere pladser. Vi skal have det drøftet i udvalget, og jeg sørger for, at det kommer op, fastslår Anders Rohr Jørgensen.










































































