Tekst Hasse Jørgensen, fotos privat. Mandag den 11. marts
Det er ikke alle former for skiltning om, hvor det er lovligt eller ulovligt at parkere i Ribe, der er lige let at forstå.
Det må en bilist, der var gæst på Hotel Dagmar sande. Bilisten fik en parkeringsafgift, fordi vedkommende holdt under et skilt, der angiver ”parkering tilladt” ved et stort P. Da bilisten klagede, blev afgiften eftergivet med en undskyldning, og kommunen blev bedt om at ændre skiltningen.
Historien er denne:
Bilisten indlogerer sig på Hotel Dagmar og får af hotellet en parkeringstilladelse, der koster en mindre sum, men som giver ret til at parkere i den indre by i en uge på samme måde, som fastboende må gøre det.
Bilisten finder en ledig parkeringsplads på den lille plads, der er i Skolegade bag Hans Tavsens Hus. Som billedet viser, holder bilen lige under P-skiltet.
Men da bilisten ville hente bilen igen, sad der en parkeringsafgift under vinduesviskeren.
Med hvilken begrundelse, den var givet, fremgår ikke.
Bilisten forstod ingenting og klagede til P Nord, der slettede afgiften og gav en undskyldning samtidig med, at P Nord bad kommunen ændre skiltningen, så det tydeligt fremgår, hvor der må parkeres og hvor ikke.
Et eksempel på, at skiltningen skal være i orden, og det kan nytte at klage – en gang i mellem.
– også andre bilister holdt på pladsen. Spørgsmålet er, om de også fik en parkeringsafgift.
Bilisten fortæller i øvrigt, at efter han havde fjernet sin bil, var der mange andre, der holdt på samme plads, og nu undrer han sig over, om de også har fået en parkeringsafgift – og blot betalt den.










































































