Tekst Hasse Jørgensen, arkivfoto René Jørgensen, tirsdag den 9. februar

Handel på nettet bliver mere og mere populært – ikke mindst i disse corona-tider, og det betyder, at de, der bringer pakkerne ud, får mere og mere at lave. For antallet af pakker stiger.

Det kan Mogens Schmidt-Hansen skrive under på.

I tre år har han kørt pakkepost ud for Post Nord, og han kommer med nogle ønsker, der ikke alene vil gøre hans dag lettere, men som også vil være med til at sikre, at modtagerne får deres pakker og ikke skal hente dem på et afhentningssted.

– Jeg forsøger hver dag at levere en god service og kommer også næsten hver dag af med mine pakker, og det er mange. Men der er dog en del ting, der vil gøre min dag meget lettere og hjælpe både posten og kunderne, siger Mogens Schmidt-Hansen.

Mogens Schmidt-Hansen opfordrer alle husejere til at få tydelige husnumre på deres ejendomme, at få skrevet navne på postkasserne og tilmelde sig flex-levering.

– Hvis i på Post Nords hjemmeside tilmelder jer flex-levering, stiller jeg pakken et sted, hvor kunden ønsker det, hvis kunden ikke er hjemme, når jeg kommer. Hvis det er en pakke af stor værdi, må jeg dog ikke bare sætte den, men så køres den til Føtex, hvor kunden skal hente den. Sådan er firmaets regler.

– Men rigtig mange af mine kunder er med i flex-levering, og det virker supergodt, siger Mogens Schmidt-Hansen, der også peger på et andet problem.

– Der er utroligt mange af mine kunder, der ikke har en ringeklokke, og hos dem, der har, virker 50 procent ikke, så jeg er ved at få hård hud på knoerne af at banke på døre. Et problem er også, at mange sidder hjemme og arbejder med høretelefoner på, og de hører ikke, når jeg ringer eller banker. Derfor kan det nogle gange være svært at få kontakt og levere pakken.

– Alt i alt synes jeg dog, at kunderne er rigtig gode til at tilslutte sig flex-levering, hvilket gør det lettere for posten at levere pakken, og tak for det, siger Mogens Schmidt-Hansen og tilføjer, at i disse vintertider vil lidt salt i indkørslerne også være dejligt.

_ Der er glat mange steder, lyder det fra posten.

Mogens Schmidt-Hansen kører ruten hovedvejen, Jernkærvej-Lundgaardsvej, hele Nørremarken-Klostermarken, samt hele Tange-kvarteret øst for banegården-Ribelund, Men problemerne er generelle, og vi kan føje til, at der er mange andre, der savner tydelige husnumre på ejendommene ikke mindst på landet. Det gælder bl.a. politi, redningskorps, brandvæsen, hjemmepleje og lignende.