Tekst og foto Hasse Jørgensen, tirsdag den 4. september

Kampen om Esbjerg Kommunes millioner er gået i gang i form af budgetforhandlingerne.

Byrådet fik mandag aften forelagt embedsværkets oplæg til et budget i balance, og af det fremgår det, at en fælles overbygningsskole i Ribe med elever fra Gredstedbro Skole, Vittenbergskolen og Ansgar Skole placeret i Seminariehuset er med i det sparekatalog, som embedsmændene mener er en del af det, der kan skabe et budget i balance.

Sagen er, at kommunens kasse ikke er nødlidende, men hvis ikke den skal blive det indenfor de næste fire år, skal der spares omkring 443 millioner kr. eller godt og vel 100 millioner kroner per år.

Nu skal byrådet så forhandle om, hvor og hvad, der skal spares, og hvad det resulterer i, er det stort set umuligt at sige noget om nu.

Det er derfor heller ikke sikkert, at overbygningsskolen i Ribe bliver en realitet, og bliver den en realitet, er det uvist i hvilken form.

Formanden for børne- og familieudvalget, Diana Mose (SF) har således peget på, at der kan tænkes mange forskellige scenarier. Bl.a., at Gredstedbro Skole trækkes ud af ligningen, så man eventuelt laver en fælles overbygning for de to Ribe-skoler.

Det er således uvist, hvor meget, der vil kunne spares ved en fælles overbygning, fordi det er afhængigt af modellen.

I oplægget til den fælles overbygning regnes der dog med en besparelse bl.a. på grund af større klassedannelser.

Budgetforhandlingerne skal være færdige inden udgangen af oktober, og til den tid er vi meget klogere end nu.