Der er risiko for, at du skal betale mere i kommuneskat i 2020 i forhold til indeværende år.

Et enigt økonomiudvalg har søgt staten om tilladelse til at hæve den kommunale skat med 50 millioner kroner

Om kommunen får tilladelsen, er endnu uvist, og hvor pengene i givet fald skal hentes, er lige så uvist. Det vil blive besluttet under de kommende budgetbehandlinger. Og om byrådet i det hele taget vil bruge en tilladelse, er heller ikke endeligt afgjort før budgetforhandlingerne er overstået. Men der er givet en årsag til, at økonomiudvalget søger.

Sagen er, at hvis kommunen blot hæver skatten uden at søge tilladelse, bliver kommunen straffet økonomisk ved at staten modregner i statsrefusionen. Giver staten tilladelse til forhøjet skat, slipper kommunen for restriktionerne.

Når der søges om et konkret beløb, kan man senere lægge sig fast på, hvor pengene skal hentes. Det kan være en forhøjelse af den kommunale indkomstskat, der er på 25,6 procent i øjeblikket. Forhøjes skatteprocenten med 0,1 svarer det til en ekstra indtægt for kommunen på 19 millioner kroner.

Det kan også være grundskyldpromillen, der får en tak op. Grundskyldpromillen er på 25,29, og sættes den op med en promille svarer det til en ekstra kommunal indtægt på 14 millioner kroner.

En tredje mulighed er, at den stærkt forkætrede dækningsafgift indføres igen. Det er en skat på forretninger/erhverv, mens grundskylden er en skat på jord.

Der er ingen tvivl om, at kommunens økonomi er stram og at der skal spares. Men helt præcis hvor stram, den er, ved man først, når det bliver regnet nøjagtigt ud, hvor meget Esbjerg Kommune får ud af det meget omdiskuterede bloktilskud. Her er der indgået forlig mellem regeringen og Kommunernes Landsforening, og tallene skal nu omsættes til de enkelte kommuner.