Tekst og arkivfoto Hasse Jørgensen, tirsdag den 6. februar 2024

Obbekjerfonden redder Kulturnatten i Ribe med et økonomisk tilskud på 300.000 kroner fordelt med 100.000 kroner hvert år de kommende tre år.

Donationen kommer efter at byrådsmedlem Karen Sandrini (S) havde begæret kulturnattens økonomi og eventuelt kommunalt tilskud behandlet på mødet i kultur- og fritidsudvalget mandag. Her blev sagen behandlet, men der blev ikke truffet nogen beslutning.

– Jeg læste om Karen Sandrinis initiativ i morgenavisen, og derfor tog jeg kontakt til hende. Det er ærgerligt, hvis man ikke kan fortsætte Kulturnatten, og vi vil i Obbekjerfonden gerne støtte det gode initiativ. Og vi har ikke andre bevæggrunde end netop det at støtte et godt initiativ. Vi synes, det er en skam, hvis Kulturnatten ikke kan fortsætte. Den er til stor glæde for mange, og er der noget, man synes er en skam, må man gøre noget ved det, siger formanden for Obbekjerfonden, Jens Lindholm.

Han siger videre, at fonden ikke vil ”drifte” Kulturnatten: -Derfor giver vi tilskuddet over tre år, så de mange frivillige, der står bag, kan vise, at de kan skabe noget, der kan leve selv, og vi glæder os til at se, at det lykkes.

-Vi har ikke noget særligt ønske om at profilere os på det her, men vi udvælger de projekter, vi synes er gode, og vi glæder os over, når det lykkes, siger Jens Lindholm, der også påpeger, at alt er en prioritering:

– Det er ikke en kritik af kommunen. Jeg ved, at der er afsat millioner til kulturen, og nu har man lige fundet Suset i Esbjerg, og der er mange dimensioner i det her. Der er også meget, der fungerer godt i Ribe.

Overrumplet og glad

(Artiklen fortsætter under billedet)

Lene Unnerup

– Jeg blev overrumplet og glad, da jeg for et par timer siden fik nyheden. Det var et gok i nøden, da kommunen i 2022 reducerede vores tilskud. Vi blev den gang enige om, at vi måtte fortsætte så længe, vi havde penge. Vi har stadig et lille overskud takket været virksomheder, der har givet os tilskud, siger Lene Unnerup, der er en af tovholderne bag Kulturnatten, og hun tilføjer:

– Jeg føler, vi har lavet nogle kulturnætter, der bærer fremover. Pengene fra Obbekjerfonden giver os noget luft til ikke kun at tjene penge, men også til at lægge planer. Vi får overskud til at få nogle flere med og tænke nye tanker. Jeg synes, vi har været gode til at få nye ting med også for børn og arbejde videre med de ting. Det her giver et overskud og en tro på fremtiden, når vi ikke blot skal kæmpe for at overleve men også kan lægge nogle planer.

Det er storslået og fantastisk

(Artiklen fortsætter under billedet)

Karen Sandrini

Karen Sandrini er enorm glad for donationen:

– Jeg er enormt glad på Ribes Vegne og på vegne af arrangørerne, så de kan få lidt ro i maven og ro til at lave deres kerneopgave. Det er storslået og så fantastisk, at vi har nogle fonde, der er opmærksom på den kultur, der er eksisterer. Vi skal ikke hele tiden ud at finde nyt, men vi skal også støtte det eksisterende.

– Kulturnatten er helt fra børnehøjde og til alle aldre. Det er meget bred kultur til gavn for byens borgere. Der er fuldstændig ramt plet med den donation.

Hvad så med det kommunale tilskud, skal den debat tages op igen?

– Det kommer an på, hvordan det udvikler sig. Meget af kommunens tilskud blev brugt på belysning af domkirken. Det er kulturnattens vartegn, og det koster mange penge. Der skal nyt lys på kirken, og kunne man finde et samarbejde her, er det måske en mulighed. Måske skal vi kigge på alle kommunens kulturnætter om tre år og se, om de kan overleve eller måske laves om, siger Karen Sandrini.