Tekst Hasse Jørgensen, pressefoto, lørdag den 15. marts 2025

Når det rigtige tilbud kommer, skal man slå til.

Det gjorde Lars Schack Jessen, indehaver af Nybolig Ribe, da han købte Tømmergangen 1, midt i Ribe, hvor dameforretningen Frandsen tidligere holdt til. Efter en gennemgribende renovering er Nybolig-teamet nu rykket ind i moderne og indbydende lokaler, som samtidig danner rammen om byens største boligudstilling. Flytningen fejres med en reception.

– Vi har skabt en boligudstilling, der ikke er set før i Ribe. Vores kunders boliger får maksimal eksponering i de store udstillingsvinduer, hvor mange stopper. Derudover har vi investeret i to store tv-skærme, hvor vi præsenterer levende film og billeder af boligerne. Det giver en helt ny måde at formidle ejendomme på, siger Lars Schack Jessen.

Flytningen falder tilfældigvis sammen med, at Lars fejrer 15-års jubilæum som Nybolig-mægler. Derfor er der dobbelt anledning til at markere begivenheden.

– Vi har to fantastiske grunde til at invitere til en festlig eftermiddag. 15 år i Nybolig og nye, flotte lokaler, der tager boligformidling til et nyt niveau i Ribe. Det skal fejres, og derfor holder vi en reception for kunder, samarbejdspartnere, gode venner og familie i vores nye forretning, siger Lars Schack Jessen.

Med over 20 års erfaring som ejendomsmægler i Ribe har Lars været involveret i mange bolighandler og opbygget tætte relationer til kunder og borgere i området. Han håber at se mange af dem til receptionen.

– Jeg har haft fornøjelsen af at følge mange menneskers boligrejse – fra det første hjem til det sidste og alt derimellem. Mange af dem holder jeg stadig kontakt med, og jeg vil gerne se dem alle til en hyggelig eftermiddag med lidt godt at spise og et glas at skåle i, siger han med et smil.

Receptionen finder sted:  Fredag den 21. marts 2025 fra kl. 13 – 16 på Tømmergangen 1 i Ribe.