Tekst Hasse Jørgensen, onsdag den 29. september

Politiet efterforsker en ny anmeldelse om voldtægt, der skulle være begået i Ribe.

En 17-årig ung kvinde har anmeldt, at hun fredag aften var blevet voldtaget under et ophold i Ribe. Den anmeldte gerningsmand er blevet afhørt af politiet, men kommunikationsmedarbejder ved Syd- og Sønderjyllands Politi, Helle Lundberg oplyser, at den pågældende mand ikke er blevet sigtet i sagen.

Så vidt Ryk Ind Ribe erfarer, var den unge kvinde med en gruppe studerende fra et gymnasium i Københavnsområdet på studietur i Ribe, da den anmeldte voldtægt skulle have fundet sted. På baggrund af den alvorlige anklage valgte gruppen at afkorte deres besøg i Ribe med et døgn, og fremfor en planlagt udflugt lørdag, tog gruppen direkte hjem.

Episoden sidste fredag er af flere i Ribe blevet kædet sammen med den anmeldelse om voldtægt, politiet fik den 3. september ligeledes fra en 17-årige ung kvinde. Den voldtægt skulle angiveligt have fundet sted bag den nu nedlagte Rema 1000-forretning ved Nørremarksvej.

Helle Lundberg oplyser, at de to sager overhovedet ikke har noget med hinanden at gøre.