Tekst Hasse Jørgensen, arkivfoto, fredag den 20. december 2024

Etableringen af en selvbetjent dagligvareforretning i Roager er kommet et væsentligt skridt nærmere en realisering.

Planerne om en selvbetjent dagligvareforretning opstod, da det viste sig, at den lokale brugsforening ikke økonomisk kunne klare sig længere. Bestyrelsen for den gamle brugsforening gik i samarbejde med firmaet UniLimit, der har oprettet en selvbetjeningsbutik på Fyn.

At etableringen af en ny selvbetjeningsbutik er kommet et skridt nærmere realiseringen, hænger sammen med, at Esbjerg Kommune har givet en landzonetilladelse til opførelsen af en pavillon på 79 kvadratmeter på den nuværende brugsforenings areal. I den nye pavillon skal der indrettes en dagligvareforretning med de mest nødvendige varer.

Skal man ind og handle, identificerer man sig ved Nem Id, en App eller et nøglekort, og da initiativtagerne ved, at mange specielt ældre mennesker har problemer med Nem Id eller en App, satser man meget på nøglekort. Når man har gjort sine indkøb, scanner man de købte varer og afregner elektronisk, inden man forlader butikken.

Den landzonetilladelse, kommunen har udstedt, kan frem til den 17. januar ankes. Projektet har tidligere været ude i nabohøring, og her var der ingen indsigelser.

Formanden for den nu lukkede brugsforening, Alex Sørensen, fortæller, at man forventer, at den nye selvbetjeningsbutik kan åbne hurtigt i det nye år.

Den nye pavillon skal placeres på p-pladsen ved den nuværende lukkede forretning. Tanken er, at den nuværende brugsforening skal rives ned og give plads til et grønt område, og pavillonen vil derefter blive flyttet til en mere permanent plads på det frigjorte areal..

Skulle de nuværende bygninger bruges til en detailforretning fremover, ville det koste omkring 3 mill. kroner at sætte bygningerne i stand indvendigt og udvendigt.

Udgifterne til nedrivningen af den nuværende bygning vil løbe op mod 350.000 kroner, og tidligere på året var der givet tilsagn om 230.000 kroner til projektet.

Den nye pavillon kommer i færdige moduler.

Salgsdirektør Lars Pedersen, UniLimit, og Alex Sørensen underskrev aftalen om den nye butik..