Tekst og foto Hasse Jørgensen, mandag den 2. juni 2025
På institutionen Kastanje Alle 5 på Ribelund er medarbejderne fra afdelingen på 1. sal i fuld gang med at etablere en sansehave, hvor borgerne kan komme og nyde de forskellige aktiviteter alt efter evne og behov.
Det er borgere med hver deres handicap, kompetencer, muligheder og færdigheder. Og det gælder om at give dem alle en oplevelse og muligheder for at være med og få denne oplevelse på deres egne betingelser.
Via fondsmidler har initiativtagerne fået økonomisk mulighed for at komme godt i gang.
(Artiklen fortsætter under billedet)

En af initiativtagerne, Marie, i gang ved bålet.
– Vi har fået plantet en bøgehæk rundt om hele haven, så vi ved, hvor vi er. Vi har fået redskaber fra en anden afdeling, og vi har selv haft redskaber, som vi har kunnet lægge herned, så der er aktiviteter at tage sig til for alle. Der er blandt andet stangtennis, forskellige spil, minibiler og meget mere, så der er noget for alle aldersgrupper.
– Nogle borgere kan være her få minutter, andre kan være her i længere tid, men det gælder om, at alle får en oplevelse, fortæller Marie, der er en af initiativtagerne til sansehaven.
Og det gælder for alle om, at man bruger sanserne. Uanset, om man sidder ved bålet og nyder duften af røg, eller man spiller stangtennis eller er med i andre aktiviteter.
Indtil videre er der skabt et dejligt fristed for både borgere og personale ved Kastanje Alle 5, som både borgere og pædagoger nyder godt af.
Men haven er ikke færdig endnu. Der er stadig planer om nye aktiviteter. Således er en bålhytte på ønskesedlen, så man også kan sidde inden døre ved bålet, når vejret ikke tillader at være ude.

Sansehaven er en dejlig grøn plet med mulighed for mange aktiviteter