Tekst og arkivfoto Hasse Jørgensen, tirsdag den 22. september
Der bliver nu banet vej for, at selskabet NICA Ejendomme ApS kan opføre nye boliger på det areal, hvor det tidligere apotek i Tvedgade ligger. Efter planen skal der laves tre bygninger med i alt ni lejligheder og en parkeringskælder.
Byrådets udvalg for plan og miljø har netop godkendt, at der udarbejdes en ny lokalplan for området. Den eksisterende lokalplan rummer ikke mulighed for lejligheder på stedet.
Formanden for udvalgt, Karen Sandrini (S), glæder sig imidlertid over, at der er nogen, der vil investere i et nybyggeri på stedet.
– Nye boliger på stedet vil give området et løft. De skal erstatte noget, vi alle har nydt godt af, nemlig apoteket. Men tiderne har ændret sig, og området skal udnyttes. Derfor er vi glade for, at nogle vil investere i området. Det bliver en gevinst, fastslår Karen Sandrini.
– Vil det sige, at byggeriet kan påbegyndes, når lokalplanen er vedtaget?
– Projektet skal lige tilpasses området. Forvaltningen tager nu en snak med bygherren, og vi ser frem til et godt samarbejde. Vi er jo meget påpasselige med, hvad der sker i den indre by. Udseendet skal passe ind i omgivelserne, men vi er glade for, at nogle vil investere i byen, siger udvalgsformanden.
Den gamle apoteksbygning blev overflødig, da apoteker Jacob Møller valgte at flytte ind i de lokaler ved Tømmergangen, som tidligere rummede en børneforretning. Flytningen skete dels fordi bygningen i Tvedgade var af ældre dato og dels fordi den var blevet for stor på grund af omlægningen af produktionen og procedurerne på apotekerne.
NICA Ejendomme ApS indehaves af entreprenør Michael Nørgaard.








































































