Tekst og arkivfoto Hasse Jørgensen, onsdag den 11. marts 2026

Nu afdøde billedhugger Valdemar Sørensen var en kendt skikkelse i Ribe, der aktivt deltog i byens liv som medlem af flere foreninger.

De fleste, der kendte Valdemar Sørensen, vidste også, at han var aktiv modstandsmand under anden verdenskrig, og de vidste, at han havnede i koncentrationslejre. Men det var de færreste, der vidste, hvilke grusomme oplevelser, Valdemar Sørensen og hans medfanger var udsat for i lejrene.

Med baggrund i Valdemar Sørensens egne breve, notater og optegnelser fra tiden i kz-lejrene, har hans søn, Niels Weber, nu samlet informationerne og udgivet dem i en bog med titlen: ”Stenhugger Valdemar Sørensens beretning om sit ophold i danske fængsler og tyske KZ-lejre 1944-45” En fantastisk bog, der fortæller om en verden, som heldigvis ikke mange kender til, men som rummer fortællinger om menneskelig ondskab på den ene side og menneskeligt sammenhold på den anden.

På onsdag den 19. marts klokken 19 fortæller Niels Weber som sin fars oplevelser og bogens tilblivelse. Det sker på cafe Quedens, og er der nogen, der har lyst til noget spiseligt forud for foredraget, er der mulighed for det.

Niels Weber, søn af Valdemar Sørensen, er bogens redaktør og udgiver.