Tekst Hasse Jørgensen, pressefoto, tirsdag den 22. marts 2022
Der er lagt op til en en musikalsk oplevelsesrejse, der spænder fra det lyriske og melodiøse til det virtuose, legende og rå-swingende, når Bjarke Falgren Quartet gæster Ribe lørdag den 26. marts og giver koncert kl. 20 på Ribe Bryghus.
Repertoiret med originale kompositioner af violinisten Bjarke Falgren tager udgangspunkt i jazzen og er krydret med elementer fra bl.a. folkemusikken, brasilianske rytmer og den klassiske musik.
Mange fremhæver Bjarke Falgren som en spillemand, der med sit udtryksfulde spil kan få sin 300 år gamle sigøjnerviolin til nærmest at tale og bringe smil og følelser frem som få andre. Svend Asmussen betragtede derfor også Bjarke Falgren som sin naturlige arvtager og bestemte, at han som den første skulle modtage “The Ellen & Svend Asmussen Prize 2017”.
Kvartetten består af nogle af Skandinavien ypperste musikere. Foruden Bjarke Falgren er det Janus Templeton (trommer), Morten Lundsby (kontrabas) og Henrik Hallberg (guitar).
Med andre ord kan publikum se frem til en passioneret nærværende og swingende koncertoplevelse. Koncerten er arrangeret af musikforeningen Jazzin’Ribe.