Tekst & Foto: Johnny Tauman
27. august 2023

Esbjerg Kommune overtog i starten af 2022 Ribes gamle Jernstøberi, hvilket gør plads til et stort, spændende og uden sammenligning største sammenhængende byudviklingsprojekt i Ribes Historie. Sådan lyder indledningen på kommunens hjemmeside under punktet byudviklingsprojekter / Ribe Jernindustri.
Der var mange roser til vinderprojektet, da der blev gennemført en arkitektkonkurrence i 2017.  Tegnestuen Vandkunsten A/S havde på bedste vis designet og vist vejen til at skabe et unikt bykvarter på den store centralt beliggende industrigrund.

Behov for at gentænke

Siden er der gennemført en række undersøgelser, som betyder, at der er behov for at gentænke disponeringen af grunden, hvortil der nu skal udvikles en ny plan.
På borgermødet blev det fortalt, hvordan nedrivningsprocessen tænkes at forløbe – og at der er lagt op til, at lave og høje bygninger kan placeres forskudt for hinanden.
Målet er stadig, at der vil være en række indbyggede åbninger og indsnævringer, som skal skabe et varieret kvarter med små kroge og pladser, hvor det er hyggeligt at færdes og mødes.
(citat: Esbjerg kommune).
RYK IND RIBE vil i en række artikler se nærmere på nogle af de knaster, som skal løses gennem de næste par år, inden der kan bygges på området.