Tekst & Foto: Johnny Tauman
5. oktober 2020

Tekst & Foto: Johnny Tauman
5. august 2020

Når der snart skal tages endelig stilling til høringssvarene i forhold til placeringen, er det vigtigt at have alle aspekter med. RYK IND RIBE kan fra Aktindsigt i Høringsmaterialet oplyse følgende, at Trijntje Rispens, som er hustru til landmand Sietze de Vries, har erhvervet huset Sønder Farupvej 6 på vestsiden af vejen. Det ville blive berørt af en mindre ekspropriation af haveareal til cykelstien, hvis den blev lagt på vestsiden, men det vil familien de Vries se stort på, hvis der kan findes en løsning, hvor cykelstien flyttes derover.

En forglemmelse?

Desuden skriver landboretskonsulent Hans Ole Kristensenfra AgriNord: – Der henvises i et notat til forskellige krydsninger af veje i de to løsninger vest og øst for vejen.
I den citerede vurdering er det glemt, at cyklister, som kommer fra Ribe, vil starte deres brug af den dobbeltrettede cykelsti med at krydse Øster Vedstedvej i kanten af ø. Vedsted for at komme over på den østlige cykelsti.
Vælger man den vestlige linjeføring, krydser disse cyklister ikke vejen i Øster Vedsted, men de krydser først landevejen nede ved Sdr. Farup. Man skal notere sig, at projektet i forvejen har lagt bump i vejen omkring dette sted, så jeg finder, de to krydsninger er ret sammenlignelige.

Krydsninger af veje

De østlige linje krydser Tørvevej, medens den vestlige linje krydser Yder Bjerrum Vej og Præstevej. Disse vejkrydsninger gør ikke stor forskel mellem de to linjeføringer. Også på det punkt er linjeføringerne meget ens.
Landboretskonsulenten slutter sin redegørelse således:- Konklusionen er, at det helt afgørende valg af linjeføring er, at cykelstien ud for Øster Vedstedvej 141 ikke bør ligge på den østlige side, fordi der er en konflikt med landbrugsdriften.

TURIST-ruten

Lokalt er der også en del utilfredshed med cykelstien, som jo er en TURIST-rute, som ikke går gennem Sdr. Farup til glæde for de lokalebeboer, men i stedet gennem et mørkt skovområde. Flere siger i den forbindelse: – Vi forventer, at de fleste vil forlade den planlagte cykelsti og bruge landvejen gennem Sdr. Farup. Og så der er mange flere trafikanter på Tørvevej end Præstevej og Yder Bjerrum Vej, ligesom hastigheden er højere, lyder det fra de lokale.

Offentligt møde blev aflyst

Nu vil mange jo sikkert tænke – hvorfor kom alle disse forhold ikke frem tidligere i processen?
Det offentlige møde blev ikke gennemført pga. Coronaen, dvs. mulighederne for at drøfte trafiksikkerhed ikke blev gennemført.