Tekst: Annette Brøchner Lindgaard
Foto: Anne Reinholdt, Morten Bunk og Annette Brøchner Lindgaard
12. december 2021
”NU ER DET JUL!”, lød det blandt publikum da kammerkorets julekoncert var slut. En fyldt Ribe Domkirke vidnede endnu en gang om, at rigtig mange, i og omkring Ribe, forbinder jul og advent med stemningsfulde korkoncerter. Ribe Kammerkors julekoncert er, som koret i sig selv, virkelig værdsat af publikum.
Det har været svært at være kor i de snart to år, hvor Coronaen har hærget. Korsang er jo i dén grad en social aktivitet, som bogstavelig talt kræver fysisk samvær. Man skal ikke bare kunne høre hinanden. Man skal også kunne mærke rytmen og stemningen. Som korleder og kantor ved Ribe Domkirke Morten Bunk udtrykker det: ”efter den lange tid uden fællessang skulle lyttelapperne klappes ud igen”. Morten taler om til den lange periode, hvor kormedlemmerne øvede op til Mozarts Requiem hjemme ved hver sin pc og kun kunne høre sig selv og korlederen, men ikke hinanden. Som mangeårigt medlem Anne Nielsen fortsætter: ”Koret blev holdt i gang, men fællesskabet kunne ikke fungere”.
Morten Bunk har lært på konservatoriet hvordan man kan gennemføre øveaftnerne online. Alle restriktioner blev overholdt og stemmerne blev indøvet, men det var først da koret atter kunne mødes, at det hele blev løftet på plads.

Da det blev muligt at øve sammen var det med stor afstand mellem sangerne
Et af de nyere kormedlemmer er Anne Reinholdt, som fortæller: ”En af mine barndomsdrømme var at synge i Domkirken, så da jeg flyttede tilbage til Ribe efter 23 år i Århus, var koret en af mine måder at involvere mig i byen igen, skabe et nyt netværk og ”vække” det gamle. Jeg elsker sammenholdet i kammerkoret. Det at være sammen omkring en ting, man holder af med mange forskellige typer mennesker i flere aldre, det kan bare noget” og fortsætter: ”men at øve sang under Corona var både komisk og en udfordring. Og specielt da vi sang Mozarts Requiem og jeg er 1. sopran. Det var svært at finde et rum, langt væk fra andre … selv i et hus på 236 m2”.
Ribe Kammerkor nærmer sig sit 50-års jubilæum og flere af medlemmerne har været med fra starten. En af hovedkræfterne er den altid elskværdige Peter Brun, som i en stor del af årene har været formand for koret. Adspurgt hvad der har været det bedste og det værste, svarer han, at Corona har været de værste, men at der har været fantastisk mange gode oplevelser gennem årene. Især fremhæves korets rejser til venskabsbyer og -kor i udlandet f.eks. Krems an der Donau i Østrig tilbage i 1980’erne, hvor de var vilde med Rued Langgaard, flere gange i den østtyske venskabsby Güstrow og i Ely i Østengland i 2017, hvor det var en fantastisk oplevelse at synge i den store katedral.

Udendørs øveaften i Klostergården og med fint besøg
Det var Mogens Melbye, der startede koret tilbage i 1975. Melbye ønskede at udvide domkirkens kirkekor og startede i samme ombæring et kammerorkester med strygere. Melbye var leder i 25 år indtil Birgitte Ebert overtog opgaven som domorganist og korleder. Efter 15 år kom Lotte Bille Glæsel som Kantor i ca. 3 år. Efter Lotte kom Lars-Ole Mathiasen til, men måtte stoppe igen efter et år pga. af sine meget store opgaver med blandt andet Den ny opera i Esbjerg. I 2020 kom Morten Bunk og han er allerede, på trods af de exceptionelt svære vilkår under Coronaen, rigtig godt på vej med et højt ambitionsniveau og mange spændende planer.
Der er helt sikkert meget godt i vente. Blandt andet opfører Ribe Kammerkor og Esbjerg Ensemble, hvis alt går vel, palmesøndag 2022 det spændende værk Forklædt Gud, en lyrisk suite af den svenske komponist Lars-Erik Larsson, skrevet i tiden omkring anden verdenskrigs udbrud. Forklædt Gud regnes for at være elsket af svenskerne på niveau med danskernes kærlighed til Fynsk forår af Carl Nielsen.