Tekst Hasse Jørgensen, foto Ulrik Pedersen, lørdag den 12. februar 2022

De fem nationalparker har tilrettelagt en række specielle arrangementer for at markere, at vi går lysere tider i møde. I Nationalpark Vadehavet handler det om Per’s Awten, der byder på bål og hyggeligt samvær. Nederst i artiklen kan du læse mere om, hvad det går ud på.

I en pressemeddelelse fra nationalparkerne hedder det:

“Vi går mod lysere tider, og vinterferien er for mange af os vendepunktet, som mest markant understreger, at foråret igen står på spring, og at den lyse tid venter lige om hjørnet.

Måtte den slags fornemmelser stadig være vage og langt væk for nogen, kan vi i Danmarks Nationalparker kun opfordre til at komme ud i det fri og blive bekræftet i, at der er noget om snakken. Derfor har vi samlet fem store naturoplevelser, der alle hylder og viser vejen mod lysets genkomst.

Udover at vores forslag naturligvis er helt gratis og tilstræber at være tilgængelige for alle, er de også fyldte med både smuk natur og varierede landskaber. Derudover trækker de også tydelige spor tilbage til vores rige og spændende kulturhistorie.

Alle elementer, som Danmarks Nationalparker aktivt arbejder for at bevare, udvikle og formidle.

Om du deltager i den traditionelle vinterbålfest på Rømø, deler udsigtspunkter med vores berømte Skagensmalere eller følger i hælene på gamle kongeslægter, er der en god chance for at du vil blive inspirereret til at rejse ud i dele af Danmark, du ikke har besøgt før.

Er der tale om et gensyn, kan der sagtens være sket nyt siden sidst.

Danmarks Nationalparker rummer tilsammen vores vigtigste hjemlige naturtyper. De er dermed et helt oplagt udgangspunkt for at få en god naturoplevelse.

Selv om lyset får mere og mere fat, kan den danske natur stadig være en kold oplevelse i februar.

Husk derfor det varme tøj, noget vandtæt på fødderne og ikke mindst, at enhver udflugt i det fri kun bliver bedre af lidt godt at spise og drikke undervejs”.

Oplev vinterbålfesten Pers Awten ved Vadehavet

  1. februar fejres Pers Awten flere steder i Nationalpark Vadehavet. Siden tidlig middelalder, har folk i hele Vadehavsområdet fejret denne helgendag ved at mødes til båltænding og fordrive vinterens onde ånder.

I takt med skibsfartens opblomstring i 1600-tallet ændrede traditionen sig til at blive et lykkebringende farvel til de søfarende, når de fra vadehavsøerne drog ud på verdenshavene, mens festen nu om dage er en markering af at gå fra vinter til forår.

Kan opleves på Fanø, på Rømø og ved Emmerlev Klev ved Højer.

Pers Awten Rømø

  • 21. februar kl. 18.30.
  • Arrangør: Rømø Husholdningsforening og Rømø Lokalråd. Alle er velkomne. Pris: Gratis.
  • Mødested: Ved starten af Rømødæmningen. Parkering på Søvej.

Pers Awten Emmerlev Klev

  • 21. februar kl. 19.00.
  • Båltale ved Lis Mikkelsen, forhenværende lærer og forfatter. Derefter sang, oplæsning, kaffe og en ’farisæer’ (kaffe med rom, farin og flødeskum) på Hohenwarte (lidt uden for Højer).
  • Arrangør: Grænseforeningen Tønder. Alle er velkomne. Pris: Betaling for kaffe ved ankomst til Hohenwarte.
  • Mødested: Emmerlev Klev nord for Højer

Pers Awten Sønderho, Fanø

  • 21. februar kl. 19.00.
  • Fakkeltog fra Kalvekrog (lidt nordøst for Sønderho) til ’Børsen’ (Sønderho havn), hvor der tændes bål. Historien om Peders Dag og Pers Awten kan høres ved bålet. Her nydes en kaffepunch, og Shantykoret synger farvel til vinteren og velkommen til foråret. Pris: Gratis.