Tekst & Foto: Johnny Tauman
3. november 2021

– Jeg vil ikke modsætte mig parkering på Domkirkepladsen, lød det bramfrit fra Peder Tørnqvist (V), da en fra salen spurgte direkte ind til panelets holdning.
Umiddelbart kunne det ligne et ganske almindeligt møde mellem et publikum og et panel bestående af lokale politikere – en kvinde og tre mænd – og hvor der blandt mødedeltagerne blot tre kvinder sammen med 19 mænd. Stedet var Hotel Dagmar med Rotary Ribe som arrangør. – Og så vil jeg i samme ombæring gøre opmærksom på, at jeg også siger nej til en løsning med pullerter i den gamle bydel, sluttede Peder af.

Afsæt i 6 temaer

Rotary Ribe havde på forhånd fremsendt 6 temaer, som de tre politikere: Karen Sandrini (A), Danni Petræus (C), Mikkel Ammitzbøll (F) og Peder Tørnqvist (V) kunne tage udgangspunkt i under deres 10 minutters oplæg. Og emnerne blev fremlagt under fri fortolkning med en skarp tidsstyring af Willi Weber, som havde tjansen som ordstyrer:

  • Bosætning
  • Turisme
  • Mølledammen
  • Aflastningsboliger
  • Pasningsmuligheder
  • Trafikforhold

Efter Karens oplæg, som også berørte østers i Vadehavet og havplanen, opstod der en kort tvist med Danni, som fangede ”nej tak” til bundtrawl.

– Det er vigtigt at holde budgettet – både i min familie og i kommunen, fyldte en del i Dannis oplæg, som også omhandlede decentraliseringen af arbejdspladser som et vigtigt mål. – Kommunen skal skabe banen og rammerne, men aktørerne skal selv udfylde ”spillet”. Og så skal et industriområde – også i Ribe – naturligvis være uden beboelser.

Mikkel talte en del om, at ”drivet” skal tilbage til Ribe – byen skal arbejde for at blive en del af Esbjerg Kommune, og det betyder også et styrkelse af skolevæsenet: – Vi skal simpelthen have et 10. klasse tilbud i Ribe – og så må muligheden for optagelse på en billed- og musikskole få en renæssance.

– Rigtig mange vil gerne bo i Ribe, så hvorfor kommer vi ikke bare i gang med Støberigrunden, spurgte Peder, som også nævnte Mølledammen som symptom på, at alle vandløb i kommunen mangler vedligeholdelse. Flere vandløb er halveret i bredden og giver risiko for oversvømmelser.

Seniorboliger

Da der blev givet mulighed for spørgsmål fra salen, handlede det først om behovet for seniorboliger – og bosætning i almindelighed. Hele panelet er enige om, at der skal handling til på Støberigrunden, men Karen, der er formand for Plan og Miljøudvalget kunne give nogle faktuelle oplysninger i forhold til de anslåede markante udgifter til oprensning af arealet.
Peder pegede på, at kommunen skal købe grunden – mange vil bo i Ribe, og pendlerne skal have mulighed for at flytte til byen. Hertil sagde Danni: – og lad os så udnytte grunden, hvor Nørremarkskolen lå. Karen kunne til dette forslag oplyse, at grunden ikke er egnet til udstykning, da den ligger i kote med mulighed for oversvømmelse. Mikkel gav et alternativt bud, hvor han foreslår, at kommunen indkøber en klynge med parcelhuse – og ombygger disse, så der kan være flere ældre.

Byggesagsbehandling

Som aftenen forløb, måtte Karen Sandrini flere gange supplere en heftig debat med nogle ”irriterende” facts – som da sagen handlede om behandlingen af byggesager. Alle i panelet bød ind med modeller og sagde, at ansøgningspraksissen skal optimeres. – Men, vi skal i vores iver huske bygningsreglementer og lokalplaner, lød det fra Karen.

Vindmøller og solcelleanlæg

Endelig rundede spørgerunden fremtiden for vindmøller og solcelleanlæg. – Diskussionen med vindmøller er ikke slut, sagde Karen under henvisning til sagen med Vattenfall i Tjæreborg, men vi skal helt sikkert ikke have store solcelleanlæg i vores natur. Peder vil henvise vindmøller til havet – altså ingen på landjorden.

Unge flytter tilbage

Panelet rundt var der glæde over, at flere og flere unge flytter tilbage til Ribe – altså hvis de kan finde en bolig.

Op på den måde sluttede mødet som indledningssangen: Kringsatt av Fiender!:
Alle skal stå sammen og huske tilbage på krigstiden og forhindre en konflikt skal ske. Gå ind i den tid, hvor man var omgivet af fjender.
Man skal kæmpe for hver en sag, og for fremtidens skyld. Alle skal ofre sig for, at fremtiden kan lykkedes
.