Tekst: Renè Jørgensen foto: privat.
3. september 2019.
KFUM Spejderne Ribe-Hviding har i weekenden afholdt oprykningslejr for alle spejdere i gruppen på spejdercenter Degnetoften i V. Vedsted. På lejren skulle de ældste “Bæver” spejdere rykke op i “Ulveflokken”, og de ældste “Ulve” rykke op i “Spejdertroppen”.
“Det er en tradition, at der holdes oprykningslejr”, fortæller bestyrelsesformand Karina Nørby, “alle spejdere tager på lejr sammen, uanset alder. På den måde lærer vi hinanden at kende, og de yngre spejdere ser, hvad de større spejdere laver, og hvad de selv vil kommer til at opleve til spejder, når de bliver ældre”.
Der er visse traditioner forbundet med at rykke op fra Bæver (0. + 1. klasse) til Ulve (2. – 4. klassen), de nye Ulve bliver budt velkommen i Ulveflokken ved, at de får deres ulvenavn og et bånd med navnet på, og båndet skal syes på uniformen. Desuden fik Ulvene oplæst historien fra Junglebogen, hvor de nye ulveunger bliver præsenteret for de øvrige dyr i junglen. Syv nye Ulve blev budt velkommen i flokken.
Senere på aftenen skulle de ældste Ulve rykke op i Spejdertroppen. Inden det kunne ske, skulle Spejderne pionere og bygge en hytte med rafter og presenning samt lave bål og varme sten. Traditionen er nemlig, at de nye Spejdere skal i svedehytte og fremsige Spejderloven, inden de kan blive optage i Spejderflokken. “Det giver lidt ondt i maven, når man ikke helt ved, hvad der skal ske, men vi glæder os. Og så skal vi sove i shelter i nat sammen med de andre spejdere” fortæller Iris og Isabella, som er de eneste, der skal rykke op i år. Dog skal Mads og Morten også igennem ceremonien, da de ikke har været i svedehytten tidligere.
“I år har vi indført et nyt punkt på programmet til aftenens lejrbål, nemlig at spejdere og ledere skal have deres årsstjerner” fortæller leder i spejdertroppen Rasmus Klindt. “Det skal blive en tradition til vores oprykningslejre. Det betyder, at de spejder, som har været i gruppen i 1 år får 1-årsstjerne og i 2 år får 2-årsstjerne osv. I år har vi f.eks. nogle små Bævere samt en voksen leder, som skal have 1-årsstjerne, så hvad årsstjerner angår, så er vi lige.” Der blev uddelt mange årsstjerner, og de 3 spejdere Gustav, Dezker og Elias fik 8-årsstjerner; det var de højeste stjerne, som blev uddelt i år.
Som spejder klapper man ikke af dem, som rykker op, eller dem som får årsstjerner. I stedet får de et råb i fællesskab: “B R A siger bra, V O siger vo, siger bra, siger vo, siger koldskål!” Råbet hænger i luften i en stjerneklar sommernat omkring et smukt lejrbål til ære for de dygtige ihærdige spejdere.
“Mærkerne, som man optjener som spejder, er meget vigtige for alle, der går til spejder” fortæller Karina Nørby. “Man skal igennem nogle opgaver og øvelser inden for samarbejde, dygtiggørelse, viden og rummelighed for at optjene et mærke. Alle spejdere bærer deres mærker på uniformen med enorm stolthed”
Lørdag formiddag var forældre og søskende inviteret med til en tur rundt i området omkring Degnetoften sammen med naturvejleder Asbjørn Holm fra Viden og Vaden. Det blev en meget spændende tur med levende mus og skorpiontæger, lækat, leopardkranie, et nyfundet rådyrkranie og meget mere. Børn og voksne lyttede intens og gik på opdagelse i naturen efter de opgaver Asbjørn stillede. Det var en rigtig god afslutning på en dejlig oprykningslejr, så trætte børn, unge og ledere kunne tage hjem med nye minder og oplevelser i spejderrygsækken, fortæller, Rie Morthorst Bruun, der er gruppeleder KFUM Spejderne Ribe-Hviding til RYK IND RIBE.










































































