Tekst & Foto: Johnny Tauman
22. december 2021
Under Kongeådal Borger- og Aktivitetsforening (KBA) arbejder der lige nu et Legepladsudvalg og et Lejeboligudvalg.
Lejeboligudvalget undersøger behovet for mindre lejeboliger i Jedsted/Vilslev.
Begge udvalg arbejder med skolegrunden som base – og efter aftale med hinanden findes en balance mellem de to aktiviteter.
Lejeboligudvalget har lavet en behovsundersøgelse dels på Facebook og dels på omdelte spørgeskemaer. 80 har reflekteret på undersøgelsen – FLOT – tak for det! 71 er meget positive – jævnt fordelt på de forskellige husstørrelser. Boligudvalget har sat denne proces i gang, da medlemmerne oplever, at de mindre lejeboliger/ andelsboliger, der er i området, altid er udlejet – og der ofte er flere henvendelser på disse boliger.
Boligudvalget håber at kunne tilbyde – unge og gamle – at flytte i mindre – og mere uforpligtende boliger, så det ikke ender med, at der er mange, der flytter fra sognet. Næste led i udvalgets proces er kontakt til Esbjerg Kommune – og derefter kontakt til boligforeninger, som kunne have interesse i at etablere lejeboliger i området. Boligudvalget (under KBA), der består af Knud Søgaard, Gert Jensen, Anna Jessen, Henning Jacobsen, Birgit Knudsen og Else Maria Olesen, skriver i det nye Sogneblad, at der løbende vil blive orienteret, når der er nyt at berette.









































































