Tekst & Foto: Johnny Tauman
29. april 2021

– Legekæden på Nederdammen er kommet rigtig godt i gang efter genåbningen, og butikken er næsten fyldt helt op med forårs og sommervarer. RYK IND RIBE mulighed for en snak med Ida Hansen, som netop havde bestilt en række varer hos en sælger, da strømmen gik i butikken onsdag ved et-tiden.
– Børnene holder fast i ønsker om dinosaurer og hittet Plop Up, fortæller Ida Hansen, der glæder sig til snart at kunne præsentere det nye katalog, der er spækket med farverige legetøj til alle aldre.
– Glæden ved at sidde med et katalog og drømme sig til nogle af figurerne eller kasserne med Lego går ikke af mode – snarere tværtimod, siger Ida Hansen, der ofte får besøg af forældre, som gerne vil have et par ekstra eksemplarer af det fysiske katalog.

RYK IND RIBE tog på inspirationskik i den mørklagte butik, men fandt alligevel nogle inspirerende ting og sager, som børnebørnene sikkert ville sige ”ja-tak” til at få foræret.
For god orden skyld kommer her forklaring på succesen Plop Up: Et sanselegetøj, der i beskrivelsen er stressaflastende. Man kan vel sammenligne med at trykke bobleplast.