Tekst & Foto: Johnny Tauman
25. februar 2021

Drøftelserne om etablering af en legeplads i Vilslev er godt i gang. Der er rigtig mange spørgsmål – og måske skulle man tage Esbjerg Kommune med?
Landdistriktskonsulent Ann Caroline Hansen, der også er fundraiser skriver til RYK IND RIBE på spørgsmålene om visionstur og mulighed for at støtte borgerne i Vilslev: – Det er helt korrekt forstået, at det er vedtaget at realisere en såkaldt visionsrundtur, som har til formål at komme i kontakt med så mange af Esbjerg Kommunes borgere som muligt med henblik på at have en dialog om temaerne i Vision 2025. Det betyder, at Vilslev også får besøg.
Ann Caroline Hansen fortæller, at hun er parat til at yde sparring og assistance til initiativgruppen i Vilslev, såfremt de har ønske herom.
Landdistriktskonsulenten fortæller om visionsturen: – Den planlægges til at foregå i foråret og forsommeren 2021 samt i forår og evt. efterår 2022. Arbejdsgruppen skal nu i gang med detailplanlægningen, hvorefter der vil blive udsendt mere information herom.
RYK IND RIBE faldt over legepladsen i Spandet, der også har bålhytte.