Tekst Hasse Jørgensen, pressefoto, lørdag den 13. februar

Det er lykkedes at oprette flere statslige arbejdspladser i Ribe. I forbindelse med politiforliget skal der oprettes mellem 50 og 70 nye stillinger på den tidligere amtsgård i Ribe. Det glæder det lokale folketingsmedlem, Anders Kronborg (S).

– Med politiforliget får vi ikke bare sendt flere politibetjente til vores landsdel, men vi får også skabt flere arbejdspladser i Ribe, hvilket glæder mig, siger Anders Kronborg.

Anders Kronborg er helt overbevist om, at de nye arbejdspladser vil være med til at løfte Ribe og Esbjerg Kommune.

– Det er jo ikke nogen hemmelighed, at Ribe måtte sige farvel til nogle store institutioner i forbindelse med kommunalreformen. Det er derfor også vigtigt, at vi har et vedvarende fokus på at skabe vækst og beskæftigelse i Ribe. Derfor er det også glædeligt, at færdselsstyrelsens direktør nu skal ansætte 50-70 nye medarbejdere i Ribe og som skal være på den tidligere amtsgård, siger Anders Kronborg.

Venstre ikke med i aftalen

Aftalen, der sender flere politibetjente og flere medarbejdere til vores landsdel, valgte Venstre at forlade under forhandlingerne, og det har Anders Kronborg aldrig rigtig forstået.

– Jeg har aldrig helt forstået, hvorfor Venstre ikke ville være en del af denne aftale. Aftalen sender flere politibetjente til vores landsdel, øger trygheden, og nu ser vi de positive konsekvenser og mange flere statslige ansættelser til Ribe, men det må Venstre selvfølgelig selv redegøre for, siger Anders Kronborg

Det var Socialdemokratiet (Regeringen), Dansk Folkeparti, Radikale Venstre, Socialistisk Folkeparti, Enhedslisten, Det Konservative Folkeparti og Nye Borgerlige, som er blevet enige om en ny flerårsaftale for politiet.

Det er fra 1. oktober, at færdselsstyrelsen i Ribe får tilført 50-70 nye stillinger. Det sker i forbindelse med, at færdselsstyrelsen i Ribe får overdraget opgaver fra politiet og således bliver landskontor med alle stabsfunktioner.