Tekst og foto: René Jørgensen. Copyright
24. august 2018

Pumpet mange liter

– Jeg har sejlet mange sømil i Karen – og jeg har også været med til at pumpe mange liter vand ud af den, konstaterede Børge Hansen med smil på læben, da han kravlede rundt inde i skibet under presenningen, da delegationen fra fastlandet ankom. Med til Mandø tirsdag var også en nok så vigtig mand – sekretariatsleder Tom Rasmussen fra Skibsbevaringsfonden, som har til formål at bidrage til at bevare og restaurere danske skibe, som har kulturhistorisk værdi. Et sådant skib er Karen af Mandø.

Tom Rasmussen tog skibet grundigt i øjesyn – og selvom han tirsdag ikke gav noget endeligt tilsagn om at erklære Karen af Mandø bevaringsværdigt, gav han noget, der var nok så tæt på.

– Det er et fint, solidt bygget skib efter de bedste danske træskibstraditioner. Så fagligt set er det helt forsvarligt at genopbygge eller restaurere skibet, siger Tom Rasmussen.

Skibsbevaringsfondens godkendelse er altafgørende for, at Ribe Træskibslaug kan søge fonde om økonomisk støtte til projektet.

– Vi taler om nogle millioner kroner, men det er ikke til at sige præcist på nuværende tidspunkt. Men Karen af Mandø er et skib, som har spillet en så afgørende rolle for Mandøs historie. Så det skal bevares, genopbygges og igen ud og sejle, siger Preben Glud, oldermand i Ribe Træskibslaug.

I givet fald skal skibet genopbygges på et værft – og så kan medlemmerne af træskibslauget stå for renovering af motoren, rigningen og apteringen, mener folkene i lauget.

Kilde: Preben Glud.