Tekst og arkivfoto Hasse Jørgensen, mandag den 7. april 2025
Der er næppe tvivl om, at den karakteristiske gule bygning på Hjørnet af Gråbrødre Torv og Nygade med adresse Gråbrødre Torv 2, bliver sat til salg.
Bygningen har hidtil rummet to plejeboliger, der har hørt under Dagmargården, men de to plejeboliger ligger uhensigtsmæssigt i forhold til hovedbygningen, og mandag aften besluttede et enigt byråd, at der skal arbejdes videre med planer om salg af bygningen.
Det bliver den kommunale afdeling køb og salg, der skal udarbejde en egentlig salgssag på bygningen.
Blandt de ting, der skal afklares, er bygningens andel af den samlede restgæld i Dagmargården, ligesom omkostningerne i form af udmatrikulering og nedbrydning af den overdækkede gang, der forbinder Dagmargården med ejendommen, skal klarlægges.
Formanden for sundheds- og omsorgsudvalget, May-Britt Andrea Andersen (C) redegjorde for sagen, der, som hun sagde, tidligere har været i byrådet.