Tekst og foto: Torben Ravnborg Nissen, fredag den 12. december 2025
– Lad de små børn komme til mig, sagde Jesus for mange år siden.
Det tog Sct. Catharinæ Kirke bogstaveligt fredag formiddag, hvor de åbnede dørene for det yngste segment. Her var De private pasningsordninger i Ribe inviteret til julegudstjeneste. Der var omkring 25 børn i alderen 1–3 år, og der blev gjort store øjne, da gudstjenesten gik i gang.

Først skulle sognepræst Jakob Sandal have sit præstetøj på, godt hjulpet af kirketjener Majken Axholm, der satte den flotte, hvide præstekrave – eller pibekrave, som den også hedder – fast. Ledsaget af salmen Et barn er født i Bethlehem fortalte Jakob juleevangeliet, iscenesat som krybbespil.
Børnene gjorde store øjne, da de tre vise mænd og hyrderne blev vist frem under fortællingen, alt imens ledestjernen vandrede rundt i rummet, godt assisteret af Majken. Men genkendelsens glæde var dog størst, da dyrene fra fortællingen blev vist frem, og der lød flere “mæh” og “muh” fra de vidende tilskuere.

Herefter var det tid til at synge Dejlig er den himmel blå, der ligesom Et barn er født… fortæller os, at nu er Jesus blevet født.
Historien blev i børnehøjde flettet ind mellem salmerne, der var smukt akkompagneret af organist Benjamin Friis Nielsen.
Herefter var det tid til at gå over i den lidt lettere og mere velkendte genre, og På loftet sidder nissen og Der bor en lille nissemand blev sunget som afslutning, lige inden hyrder, vise mænd og ledestjernen langsomt forlod rummet.
Det var en sjov og effektfuld måde at fortælle juleevangeliet på og passede fint til det unge publikum – og vist også de ældre.












































































