Tekst og foto Hasse Jørgensen, fredag den 20. december 2024
Interessen for at støtte og bakke op omkring julebelysningen i Ribe er fortsat stor, og indsamlingen til det gode formål er på vej til at runde 350.000 kroner i form af bidrag fra både erhvervslivet og private.
Det fortæller handels- og eventkoordinator Tom Meyer Andreasen, der sammen med bestyrelsesmedlem i Ribe Handel, Kjeld Vestergaard, glæder sig over den store opbakning.
– Kan vi så også glæde os over julebelysningen i de kommende år?
– Det kan vi, forsikrer Tom, og medlem af Ribe Handels bestyrelse, Kjeld Vestergaard, konstaterer:
– Det giver os mulighed for at tænke i udvikling af julebelysningen. Vi er nu i en udviklingsfase og ikke i en afviklingsfase.
Sidst har de autoriserede bilforhandlere i Ribe, Toyota Louis Lund, Leif Jørgensen Biler, Next Mobillity (VW), CB Auto og Auto Cramer givet sammenlagt 25.000 kroner til julebelysningen.
Det koster hele tiden
Og der er god brug for pengene. Blæsevejret skaber hele tiden skader på de smukke ranker, der pynter i de gamle gader, og i starten af december rev en stor lastbil en guirlande ned ved Matas.
– Alene reparation af den guirlande og ophængningen af den igen løb op i 10.000 kroner. Og selv en mindre reparation, hvor vi skal have en lift i gang og betale mandetimer, løber meget let op i 3.000 kroner eller mere. Og der sker hele tiden små skader på udstyret.
– Forleden havde vi således en guirlande i Dagmarsgade, der var ved at falde ned. Det viste sig, at vinden havde sat guirlanden så meget i svingninger, at den krog, den var fæstnet til i murværket, blev revet helt ud af muren. Den guirlande måtte vi simpelthen pille ned, fortæller Tom Meyer Andreasen.
Ud over de mange kontante gaver til julebelysningen glæder Tom Meyer Andreasen sig også over, at der gives stor støtte i form af praktisk hjælp.
– Vi har således fået opbevaring til både lys og julehytter i den store lagerbygning, fa. Ib Laursen har på Roagervej. Det betyder, at her kan både hytter og julebelysning ligge tørt og godt fremfor, at julebelysningen skal pakkes i containere, fortæller handels- og eventkoordinatoren.
Lotteri
Når der i aften, fredag, traditionen tro gennemføres afterskiing ved Santa Klaus hytte med glühwein på Torvet, vil der også blive holdt et raskt lille lotteri til fordel for julebelysningen.
– Vi sætter nogle gavekort på spil, og vi har fået flere gode gevinster, som også bliver sat i lotteriet, fortæller Tom Meyer Andreasen.
Afterskiing trækker traditionelt mange mennesker til Torvet.