Tekst og foto Hasse Jørgensen, fredag den 5. juni 2026

Det gode skib Johanne Dan, der som bekendt ligger ved Skibbroen i Ribe, har smidt vinterfrakken og igen fået mast og rigning på plads, så skibet igen rigtigt kan præsentere sig.

Det skete mandag morgen, hvor medlemmer af Ribe Træskibslaug assisteret af en stor kran sørgede for, at Johanne Dan igen ser rigtig ud. Og det blev skyllet ned med en god kop kaffe og en bitter leveret fra restaurant Sælhunden.

Hver vinter bliver masten lagt ned, og selve skibet bliver indhyllet i presenninger for at beskytte skroget mod vind og vejr. Det næste, der skal ske er, at skibet skal have en gang maling, og så er Johanne Dan igen klar til sæsonens mange turister.

Johanne Dan er en tro kopi af de gamle everter, der sejlede i Vadehavet, men som også kom på længere ture til f.eks. Tyskland, England og Norge. Skibene var fladbundede, så de egnede sig godt til Vadehavet, og de havde samtidigt et sidesvær, der hindrede afdrift.

Johanne Dan er bygget i 1972 af familien J. Lauritzen, der stod bag rederiet af samme navn. Familien forærede skibet til Ribe.

Jørgen Lauritzen var født i Vilslev og åbnede tømmehandel i Ribe, hvor i dag J. Lauritzens plads er. Han var far til Ditlev Lauritzen, der lagde grunden til rederiet J. Lauritzen.

Under disse linjer kan du følge masterejsningen på Johanne Dan.