Tekst & Foto Johnny Tauman
4. december 2019
”52 gange har jeg været afsted med en toplæsset bogie-trailer til Ribe Genbrugsplads – affald sorteret efter gældende retningslinjer”; fortæller Lauge Nielsen, da RYK IND RIBE møder ham foran det tidligere forsamlingshus i Farup. ”Jeg har foto-dokumenteret godt halvdelen”, fortæller Lauge, der kører rundt på en mindre traktor, mens huset med en kæmpekran rives i stykker – og stykke for sorteres i store containere.
![](https://rykindribe.dk/wp-content/uploads/2019/12/Knud-Wind.jpg)
Knud Wind fra “Onsdagsholdet” sørgede for at samle mineraluld
Det tidligeres onsdags hold var reduceret til et par stykker – Knud Wind samlede og sorterede mineraluld, mens Jens Michael og Palle fik en god snak om selve nedrivningen.
”Alle murstensbrokker skal transporteres om til Hans Tobiasen, hvor de knuses – og kommer derefter tilbage som fyld på den tomme plads”, oplyser Lauge, som tror på, at der kommer en mindre grøn plet på stedet – måske med en bænk og nogle træer.
![](https://rykindribe.dk/wp-content/uploads/2019/12/Nedbrydning.jpg)
Nedbrydningen er godt i gang – murbrokker skal knuses og genanvendes på stedet
Lauge Nielsen er tilflytter – og tager del i fællesskabet i Farup. Med 43 års bopæl i Farup – og et mindre landbrug – så føler han og konen fra Esbjerg sig da også som rigtige Farup-borgere.
![](https://rykindribe.dk/wp-content/uploads/2019/12/Kranen.jpg)
OG mens snakken går, kæmper gravkoen sig gennem bygningen
Mens der brager og knager i baggrunden får Lauge lige det sidste ord: ”Og så er det hele væk sidst på ugen!” – ”Ja, og så må du også godt lige skrive, at personalet på Ribe Genbrugsplads bare er fantastiske.”
Onsdag eftermiddag er der så pølser og øl – her fejres det arbejde, som alle de frivillige har udført.
![](https://rykindribe.dk/wp-content/uploads/2019/12/Kran.jpg)
Et lille kik på bagsiden, mens der holdes middagspause