Tekst & Foto Johnny Tauman
28. december 2019
Hvordan ville du mon have det, hvis du kun havde et par sko – og når der er tale om et par sandaler – og årstiden er vinter?
Det er vilkårene for hovedpersonen i denne artikel – en person som pga. diabetes har får amputeret samtlige tæer på venstre fod.
Og det skete tilbage i midten af september ved en veludført operation.
Helning indefra
Siden er er følgende måneder gået med en sårheling af foden indefra – først med en vakuumpumpe, der sugede puds – senere med en periode med rensning og pleje.
Uldsok og sandaler
Hele tiden lå en deadline forude og ventede – opgaven som julemand ved både Toyota og i byen samt et helt masse private aftaler. Overgangen fra kun at have en uldsok fra Matas på foden til at have sko på var kritisk – men det lykkedes. Johannes´ eneste par sko – sandalerne kunne benyttes – og håbet var bare, at vejret ville være en positiv medspiller.

“Sandaler er just ikke det bedste fodtøj om vinteren – og så gør regnen det jo ikke bedre”.
“Kampen” for nye sko
Parallelt startede kampen for at få et par nye sko – og det er en lang og sej kamp.
Da RYK IND RIBE medio december var på besøg hos Johannes – der var i klædt nissetøj – foreslog vi dengang at skrive historien: ”Ombygningen af sko samt bevillingen af et par nye sko”. Men Johannes ønskede ikke at trække ”nissekortet”. Derfor kommer historien først nu.
”For et par år siden fik jeg et par nye sko – de står nu hos Møller Specialsko i Kolding og skal kiles op, så trykket kommer bag i skoen”, fortæller Johannes. Han oplyser endvidere, at der ER taget mål til nye sko. Et sådan aftryk udføres i oases, hvorefter der laves en model som en træ fod.
Langstrakt ventetid
”Jeg er godt træt af, at det tager så lang tid med at få bevillingen igennem hos Esbjerg Kommune på et par sko”, siger Johannes, der jo alt for godt kender processen med at få skind dertil – garvet i Schweiz. Bevillingsperiode + procesperiode med håndsyning er umådelig langstrakt.

Ventetiden er lang – især for en person, som elsker at være ude i naturen.
Vådt juleoptog
”Jeg håber virkelig, at jeg får mine sko i marts/april,” er den sidste replik fra julemanden, inden han i storm og regn tager bilen til ”Juleoptoget” d. 15. december – iført sokker og sandaler. Og efter et vellykket arrangement, var det dejligt for Johannes at komme hjem til Granvej i Hviding – få sandalerne af og de gennemblødte sokker hængt til tørre.
På gensyn 2019
RYK IND RIBE vil ønske Johannes Madsen ET GODT NYTÅR – og sige tak for mange gode historier i 2019. Vi vender tilbage, men det bliver først, når det nye par sko skal ”indvies”. Til den tid vil han have tre par J.