Tekst og foto: Renè Jørgensen
6. januar 2022.

De fleste har nok vænnet sig til at køre på den nye firesporede vej ved Ribe. Fra Industrivej til shunten mod Ringbroen / Rundkørslen ind til Føtex. Men, det kan være svært at se formålet med en firesporet vej, når man SKAL holde til højre. Heldigvis er der en ”kattelem”: Når der er to baner, skal man placere sig hensigtsmæssigt i forhold til, hvor man skal hen.

Men pas lige på! Uhensigtsmæssig køreadfærd kan give bøder.

Kommer man til RØDT ved lysreguleringen, og der holder et stort køretøj i den højre bane, må man gerne køre op på siden af det store køretøj, da man i sin personbil har en hurtigere acceleration. Det giver flow. Det samme praksis er gældende ved jernbaneoverskæringen. Men her opstår det første problem. Ingen – heller ikke i en acceleration må køre mere end 50 km. Kan man ikke overholde det, må man blive bag det store køretøj.

Og så er der lige fælden ved jernbaneoverskæringen. Mange kører for tidligt frem. Ingen må nemlig køre frem før signalet stopper med at blinke. Gør man det, står man til en bøde på kr. 2.000 og et klip i kørekortet. Og med de lange bomme, tager det tid inden, at de er kommet på plads i lodret position. Holder man i andet spor – toget er kørt forbi – og bommen er mere end 60-70 grader hævet, så trædes der på speederen.

Altså: Hvis alle kører 50 km/t., må ingen køre i det venstre spor.

Hvor er logikken? Problemet kan blive en ren ”pengemaskine”, hvis politiet holder der ude hver dag, for efterleves det ovennævnte? – Næppe. Men hvorfor er der så lavet en firesporet vej, når man ikke må bruge den til afvikling af meget trafik. Princippet er, at alle må køre 50 km/t., og skal derfor blive i den inderste vognbane.

Kommer man inde fra byen eller fra Ringvejen og skal ad Industrivej, altså med svingbanen til venstre, så kan man med ”kattelemmen” placere sig i yderste vejbane i god tid, men det er selvfølgelig ikke ud for Skovgrillen.

Og rådet er: Man skal placere sig efter, hvor der er mest hensigtsmæssigt i forhold til sin videre kørsel. Det gælder om man skal til højre eller venstre i kryds. For at undgå slalomkørsel skal man ellers holde så langt til højre på kørebanen som muligt – lige som man gør det på motorveje.

Lyder det mærkeligt? – Men sådan er reglerne. Med denne lille historie vil RYK IND RIBE blot fortælle borgerne at det kan blive en ”dyr historie” ikke at overholde reglerne – og den firesporede vej er IKKE en motorvej.