Tekst Hasse Jørgensen, foto Hasse og privat, torsdag den 13.marts 2025

Først købte familien et hus i Ribe, som blev sat total i stand. Da det var overstået, kom turen til en stor, muret garage, og da den var fyldt med veteranbiler, skulle der et nyt projekt til. Det blev et parcelhus på Ulkjærvej i Gredstedbro.

Hovedmanden bag projekterne er Thomas Laugesen, der bruger det meste af sin fritid på at bygge og selv lave alt det arbejde, som han overhovedet kan og må. Og det hele sker sideløbende med, at han passer sit job ved Sydvestjysk Brandvæsen som beredskabsinspektør og indsatsleder – hvilket også indebærer vagter.

Hvordan får du tid til det?

⁃ Jeg kan lide at arbejde, og så kommer familien og hjælper det, så det er et familieprojekt. De skal ikke være en sur pligt. Det skal også ære sjovt og hyggeligt. Min store datter bor omkring 500 meter herfra og er på barsel, så hun kommer ofte forbi og somme tider har hun kage med.

Hvorfor gør du det?

⁃ Som sagt. Jeg kan lide at arbejde, og så er det jo også en pensionsopsparing.

Huset på de 150 kvadratmeter, der stammer fra 50’erne, overtog Thomas Laugesen den 15. december og tiden siden da er gået md at rive al indmaden ud af huset. Det er kun taget og ydermurene samt de indvendige bærende mure, der står tilbage. Køkkenet er pillet ned og badeværelset flyttet. Gulve er hugget op og lagt om for at få gulvvarme i hele huset, og lofterne er pillet ned for at give plads til nye.

⁃ Vi er kommet så langt med projektet, at nedbrydningen er færdig og nu er vi i gang med det langt sjovere nemlig at bygge op.

⁃ – Lægger du også selv gulvvarme?

⁃ Nej. Jeg talte med en VVS mand, og han sagde, at jeg godt selv kunne, men det ville nok tage mig otte dage. Han sagde også, at hvis han sendte en svend og en lærling, ville det tage en dag. Så det får de lov at gøre.

Den dag Ryk ind Ribe var på besøg, var Thomas netop ved at fuge de plader, der skal danne bund for det nye gulv. Her er 300 mm isolering og det samme er tilfældet i loftet. Væggene er hulmusisoleret, så det bliver også et energivenligt hus.

Det er en ordentlig tur, huset har fået?

⁃ Ja, jeg vil ikke aflevere noget, jeg ikke selv vil bo i.

Hvornår skal det være færdigt?

⁃ Der er ikke sat nogen tid på, for, som sagde, skal det ikke være en sur pligt men også sjovt. Huset er allerede lejet ud, men den nye lejer har ingen hast. Der har i øvrigt været kø for at leje det.

Når jeg skrev, at det er det meste af fritiden, der bruges på husprojektet, skyldes det, at der også skal være tid til den anden, store hobby, fiskeriet. Om kort tid tager Thomas og sønnen lige 14 dage til Thailand for at dyrke hobbyen.

 

Sådan så stuerne ud ved overtagelsen

– og sådan ser de samme rum ud i dag.