Tekst og foto Hasse Jørgensen, onsdag den 17. marts.

Et stort hul i den mobile telefondækning af Jernvedlund og nærmeste omegn, bliver nu lukket.

Det sker i og med, at der sættes en ny telemast op nord for Jernvedlund, og den skal dække det hul, der for tiden er i mobildækningen. I store områder i og omkring Jernvedlund er det meget svært at få mobildækning i øjeblikket, og nu har byrådets udvalg for plan og miljø sagt ja til, at der rejses en mast.

– Disse master er ikke populære, men der er rigtig mange i området, der gerne vil have en bedre telefonforbindelse, og den placering, der er foreslået, er ganske fin i forhold til det landskabelige, ligesom den ikke generer ådalen eller kirken med placeringen nord for byen, siger formanden for udvalget for plan og miljø, Karen Sandrine.

Hun fortæller videre, at det er staten, der finder ud af, hvor der mangler signaler til mobiltelefonerne, og hvor masterne skal placeres. Det er så de enkelte udbydere, der rejser masterne og sørger for driften. I det aktuelle tilfælde er det selskabet Connect 44, der rejser masten. Selskabet leverer service til de respektive mobilselskaber, der kan leje sig ind på masten.

– Der har været en enkelt indsigelse mod den kommende mast, men den kommer ikke til at stå generende.

– Vi har også været meget inde omkring strålingerne fra sådanne master, men det viser sig, at mobiltelefonerne selv har langt større udstråling, end masterne, siger Karen Sandrini.