Tekst Hasse Jørgensen, pressefoto, onsdag den 16.december.

Medarbejdere i Esbjerg Kommune er glade for deres arbejde og oplever en høj grad af tillid, retfærdighed og samarbejde. Det viser den seneste trivselsmåling og ledelsesevaluering, som kommunen netop har gennemført. Samtidig er der områder med plads til forbedring. Det drejer sig især om udfordringer med vold og trusler mod medarbejderne fra borgere.

På en skala fra en – fem ligger medarbejdernes tilfredshed med det psykiske arbejdsmiljø samlet set tæt på fire. Ser man på tilfredsheden med tillid, retfærdighed og samarbejde ligger den også på knapt fire ud af fem og er steget lidt siden sidste trivselsmåling i 2017.

I evalueringen af ledelsen giver hele 93 procent af medarbejderne udtryk for, at de er tilfredse eller meget tilfredse med, at deres leder har tillid til, at medarbejderne løser opgaverne. 87 procent mener i høj grad, at deres leder lytter til medarbejdernes idéer og holdninger. Og 83 procent er tilfredse eller meget tilfredse med, at deres leder giver konstruktiv feedback til medarbejderne, som bidrager til læring.

Arbejder videre med sagen

Det fremgår af de resultater af de to undersøgelser, som kommunens økonomiudvalg nu har gennemgået og drøftet.

– Jeg synes, det er nogle rigtigt flotte resultater og glæder mig over, at så mange medarbejdere fortsat trives, oplever tillid og generelt er glade for deres arbejde ikke mindst i en tid, hvor de fleste står over for ekstra mange udfordringer og forandringer i hverdagen på arbejdet som følge af situationen med corona. Vi vil nu arbejde videre med de svar, vi har fået, så vi kan sikre en fortsat høj trivsel blandt medarbejderne og lederne i Esbjerg Kommune og sætte ind der, hvor der er udfordringer, siger borgmester i Esbjerg Kommune, Jesper Frost Rasmussen (V).

Vold og trusler

For udfordringer er der selvfølgelig også. Det vil der altid være på en stor arbejdsplads med mange mennesker. Særligt ét område skiller sig ud, nemlig oplevelsen af vold og trusler i forbindelse med arbejdet. Ca. 15 procent af de medarbejdere, der har svaret på trivselsmålingen, oplyser, at de har været udsat for vold eller trusler fra borgere.

– Alle skal kunne gå trygt på arbejde uden at frygte vold eller trusler. Når så mange alligevel oplever vold eller trusler i forbindelse med deres arbejde, er det et problem, som vi tager meget alvorligt. Derfor bliver det også klart noget af det, vi i ledelsen, arbejdsmiljøgrupperne og sammen med medarbejderne vil kigge nærmere på og arbejde videre med, så vi kan finde løsninger og få dem indarbejdet i vores handleplaner og i hverdagen ude på arbejdspladsen, supplerer kommunaldirektør i Esbjerg Kommune, Rikke Vestergaard.