Tekst og foto Hasse Jørgensen. Tirsdag den 30. okt.

Rykindribes redaktion har specielt efter Dagmargades genåbning fået flere henvendelser fra læsere, der gerne vil vide, hvordan man egentligt som bilist skal forholde sig på Torvet/Domkirkepladsen i Ribe, og hvad den højest tilladte hastighed er.

Vi har spurgt politiet, og lederen af færdselspolitiet i Esbjerg, vicepolitiinspektør Knud Reinholdt fortæller, at man kan læse om det både i færdselsloven og i bekendtgørelse om vejafmærkning.

Og med hensyn til hastighed er det sådan, at den normalt ikke må overstige 15 km i timen. Det skyldes, at bilisterne skal tage hensyn til de gående, og det kan man ikke gøre, hvis man kører stærkere.

I øvrigt gælder det, at området er reserveret de gående, men der er tilladelse til kørsel under iagttagelse af nogle særlige bestemmelser.

De bestemmelser går ud på, at kørsel skal ske med lav hastighed, altså normalt ikke over 15 km i timen.

De kørende skal udvise særlig agtpågivenhed og hensynsfuldhed over for gående, jf. færdselslovens § 27, stk. 3.

Når der på vejen færdes personer, der kan komme i farlig nærhed af køretøjet under dettes passage, må kørslen ikke fortsættes, forinden føreren har sikret sig, at disse personer er opmærksomme på køretøjet og har givet plads for passage. Sådanne personer må dog ikke unødigt hindre de kørende i at komme frem.

– Det betyder ganske enkelt, at bilister og fodgængere skal færdes i gensidig respekt, siger Knud Reinholdt.

I reglerne står også, at ”parkering i en gågade må ikke ske uden for særligt afmærkede pladser. Dette gælder dog ikke cykler, knallerter og tohjulede motorcykler.”

Altså er parkering på Torvet/Domkirkepladsen forbudt ud over det område ved domkirken, hvor det med skiltning er angivet, at her må der parkeres under kirkelige handlinger.

Endelig skal man bemærke, at bilister, når de forlader gågaden (Torvet/Domkirkepladsen), har ubetinget vigepligt.

En ting, der også er værd at bemærke er, at markeringen af, at der er gå-gaden, faktisk begynder temmelig langt ude. Mod syd er det eksempelvis ved indkørslen ved Holmevej-Damvej, og mod nord er det ved indkørslen til Sct. Catharinæ Plads. Det betyder, at der eksempelvis også er gågade i Nygade og store dele af Dagmarsgade, hvor man altså normalt må køre op til 15 km/t.