Bilisterne, der skal mod nord skal følge den grønne streg på tegningen

Tekst & Foto: Johnny Tauman
9. december 2020

Der har været en del debat om et helle anlæg på Rute 11 i Plantagekrydset. RYK IND RIBE har derfor forelagt problematikken for konsulent Claus Prien Tobiasen, Vejdirektoratet.

Claus fortæller følgende, idet han henviser til tegningen ovenfor: – Årsagen til, at hellen går så langt ud i krydset, er at “tvinge” bilisterne, der kommer fra Farupvej og skal mod nord ad Plantagevej, længere ud i krydset. Det betyder, at de skal følge den grønne streg på tegningen. Claus siger videre: – Hvis hellen er kortere, er der risiko for, at bilisterne drejer for tidligt og derved kører mod kørselsretningen i den kørebane, der er beregnet til bilister fra nord, der skal videre mod øst ad Obbekærvej.

Pullert med refleks monteres

– Hvis man ikke er opmærksom på hellen og Farupvejs forløb, der drejer svagt mod højre, vil bilisterne trække ind i kurven og derved komme i karambolage med hellen, forklarer Claus og oplyser, at der nu midlertidigt er opstillet nogle kegler. som gør opmærksom på hellen.
I aften monteres en pullert med refleks på stedet.

Hellen afmærke for at undgå påkørsel