Tekst: Lars Lundgaard og foto: Renè Jørgensen
18. februar 2026.

”Vi skal være indstillet på at møde et betonforsvar!”

Ribe-Esbjerg HH – Skjern Håndbold den 19. februar kl. 19.30

Skjern Håndbold møder op med 5 sejre i de sidste 6 kampe. Nederlaget var med 2 mål ude mod Aalborg. Så er ”de grønne” præsenteret. Efter en svag sæsonstart ligger de lige nu på en delt 3. plads med GOG i ligaen. Marc Uhd har fra sæsonstart set Skjern som det bedste hold under Aalborg:

”De har købt virkeligt stærkt ind. Og vi kender godt udfordringen. Vi skal først og fremmest være indstillet på et betonforsvar foran Bonde, der har fundet niveauet. I angrebet vil vi se Midtgaard retur fra skade i samspil med en stærk playmaker i Jacob Rasmussen. Mads Mensah fylder godt i begge ender af banen.

Vi skal have fundet løsninger i angrebsspillet. Og vi skal have fart i kampen over 60 minutter. Alle kontramuligheder skal udnyttes. Vi spillede 25-25 i Skjern. Vi ved, hvad alle mand skal præstere, hvis vi skal overhale det resultat i Dokken.”

Det er muligt, at Skjern vinder på navne. Men kampen i Dokken – med mange tilskuere bag både REHH og Skjern – vil blive proppet med alle de fysiske, mentale og taktiske elementer, der gør håndbold på topniveau så fascinerende. Især når pointene bliver hos hjemmeholdet. Vi krydser alt, hvad vi har.

Kampen spilles i Blue Water Dokken.