Tekst: Optakt Team Esbjerg og foto: Renè Jørgensen
10. januar 2026.

Champions League lægger yderligere pres på hård vinter

December stod i slutrundens tegn. Her deltog en stor del af Team Esbjergs trup, hvor flere af dem nåede de sidste og afgørende kampe. En kort juleferie blev efterfulgt af en opslidende Final4 i pokalturneringen, og ikke lang tid efter nytår gik sæsonen i den danske liga i gang igen. Nu begynder EHF Champions League også med en udebanetur til Dortmund, hvilket igen lægger en yderligere belastning ind hos spillerne.

Det er i disse måneder, hvor dagene er korte, og solen knap nok viser sit ansigt, at håndboldsæsonen går ind i en vigtig fase. Der er ikke flere landsholdpauser før foråret, og derfor kommer kampene som perler på en meget lang snor.

For Team Esbjergs vedkommende er det med ni kampe i januar, hvoraf to er færdigspillet med succes, og syv kampe i februar. I gennemsnit to kampe om ugen. Belastningen er hård, og det mærker truppen også, hvor skader har presset dem til det yderste.

– Vi har spillet mange kampe på kort tid, efter vi er kommet tilbage fra slutrunden, og med træningerne er der endnu mere belastning. Vi har selvfølgelig nogen, som er ramt, men vi forventer at stille et slagkraftigt hold til alle kampe, siger cheftræner Tomas Axnér.

Heldigvis er skaderne ikke voldsomme, men det sætter alligevel en stopper for deltagelsen, da det ikke er i disse kampe, af sæsonen bliver afgjort. Rettidig omhu er vigtig, og derfor bliver der ikke taget nogen chancer.

Af den grund handler det også mest om at få pointene med hjem fra Tyskland. De to point vil lune i en Champions League-kampagne, hvor håbet om top-to virker fjern.

– Det vigtigste bliver at få de to point. Vi har kampe i fremtiden også, som er vigtige, men lige nu handler det mere om kamp til kamp, og så må vi se, hvilken opgave, vi står over for, når vi møder den, siger cheftræneren.

Forsvaret bliver igen et tema for Team Esbjerg. Flere opløftende præstationer, heriblandt sejren over Odense Håndbold, giver blod på tanden og en tro på, at forsvaret er stærkt, når det virkelig gælder.

– Afhængigt af de spillere, som vi har kan bruge, så bliver forsvaret vigtigt. Dortmund har vist en fin offensiv med Aline Grijseels som spilstyrer. Så vi skal spille godt, men som jeg har også har sagt tidligere, så kan vi også lave mange mål mod de fleste hold, siger Tomas Axnér.

Flere af spillerne er dag til dag, og deres tilstand vil blive fulgt og testet op til kampen.

Team Esbjergs trup til kampen i EHF Champions League Women runde 9 mod BV Borussia Dortmund søndag den 11. januar kl. 14.00 i Westpress Arena:

Målvogtere: Katharina Filter og Anna Kristensen

Venstre fløj: Elin Hansson og Zoë Sprengers

Højre fløj: Sarah Dekker, Mia Emmenegger og Marit Røsberg Jacobsen

Streg: Kathrine Heindahl og Olivia Löfqvist

Bagspillere: Live Rushfeldt Deila, Line Haugsted, Judith van der Helm, Helene Kindberg, Nina Koppang, Michala Møller, Nora Mørk og Henny Reistad.