Flere store arbejdspladser i Ribe og omegn bærer i disse dage skiltet H. Bruun og Søn.
Med 34 ansatte er tømrerfirmaet Helge Bruun og Søn et af de store håndværksfirmaer på Ribe-egnen.
Således er firmaet lige begyndt på opførelsen af to nye haller på sammenlagt 5000 kvadratmeter ved firmaet Ib Laursen i Øster Vedsted, ligesom firmaet er i gang med udvidelsen af Ribe Fritidscenter. Og en af de mere specielle opgaver er restaureringen af ejendommen på Mellemdammen, der ejes af familien Blandt Hansen og bl.a. rummer købmand Parmo Pedersens forretning. Desuden kommer et nyt dæklager ved VW. Og en ny opgave kunne måske blive den nye idrætshal, der skal opføres ved Ribe Handelsgymnasium, som Ribe Privatskole overtager til årsskiftet. Den opgaver regner firmaet i øjeblikket på.
– Vi er i den heldige situation, at ordrebogen er rigtig godt besat for resten af året, men vi har en stab, der kan passe kunderne med de mindre akutte opgaver, så vi omgående kan udføre reparationer hos vore store og små kunder. Vi skal hele tiden kunne træde til, hvis der skal sættes et køkken op, hvis der sker en stormskade eller andre skader, eller hvad nu opgaven måtte være, fortæller tømrermester Gregers Bruun, der i dag har overtaget firmaet fra faderen, Helge Bruun.
Gregers er uddannet i firmaet, som faderen startede i 1970, og bortset fra et par år hos arkitekt Ole Fabricius har Gregers altid været i firmaet.
– Og da orkanen i december 1999 rasede, måtte jeg pludseligt træde i karakter og blive selvstændig sammen med min far, for vi havde over natten 300 kunder, der havde brug for akut hjælp alle sammen. Det var helt vanvittigt, fortæller Gregers Bruun.
– Af de 34 ansatte er de ni fast beskæftiget med at rejse Planet Sommerhuse over hele landet, mens ellers foregår det meste af arbejdet lokalt. Således vil en halv snes mand i ¾ år være beskæftiget ved Ib Laursen, hvortil kommer alt det andet. Så skulle der være et par dygtige tømrer der ude, der mangler et job, er der muligheder, siger Gregers Bruun, der føjer til, at firmaet har en rigtig god fast stab af meget dygtige og loyale medarbejdere.
– Vores dygtige svende bliver her heldigvis længe, og vi har i dag Leo Hansen ansat i et pensionistjob. Han var for godt fyrre år siden med til at hente mig i børnehaven, og han har kun med en kort afbrydelse været her siden, fortæller Gregers Bruun.










































































