Tekst Hasse Jørgensen, pressefoto, lørdag den 9. maj 2026

Kommunens største forening, Ribe Gymnastik Forening, har netop opnået en ny fornem certificering, der betyder mere sikker træning, kvalificerede instruktører, klare procedurer ved ulykker og fokus på børns trivsel og tryghed.

Det er DGI, der står for certificeringen, og i Syd- og Sønderjylland er det kun Ribe Gymnastik Forening og Grindsted Gymnastikforening, der har opnået denne certificering.

Ribe Gymnastik Forening blev certificeret som DGI Springsikker forening, for omkring 9 år siden. Nu har DGI opgraderet programmet til DGI Safe, og det er den certificering, foreningen nu har fået.

Certificeringen er en specialiseret certificering inden for springgymnastik, er er udviklet af DGI og GymDanmark

Det betyder eget konkret fokus på uddannelse af springinstruktører, korrekt modtagning og teknik, redskaber og faciliteter, sikkerhedsansvarlig + faste procedurer samt løbende kontrol og godkendelse.

DGI SAFE er en generel sikkerhedscertificering fra DGI gælder for hele foreningen (ikke kun spring med fokus på organisering og ansvar, sikker træning generelt samt procedurer og beredskab.

Rent faktisk er der tale om et kvalitetsstempel til foreningen.