Tekst Hasse Jørgensen, pressefoto, onsdag den 9. marts 2022

Flygtningesituationen i Ukraine udvikler sig dagligt i mere og mere alvorlig retning. Danmark og Ribe-området har fået de første flygtninge, og nu melder frivilliggruppen under Dansk Flygtningehjælp sig med hjælp til herboende ukrainere, der hjælper landsmænd til området.

I et brev til herboende ukrainere tilbyder frivilliggruppen sin hjælp.

I brevet hedder det:

“Til ukrainere i Ribe-området, der er i gang med at hjælpe landsmænd til Danmark:

Her i denne alvorlige situation vil vi meget gerne tilbyde den hjælp, som vi har mulighed for at give.

Vi er en lokalafdeling af frivillige under Dansk Flygtningehjælp og har igennem mere end 20 år hjulpet flygtninge og indvandrere i Ribe-området med deres integration. Vi tilbyder bl.a. samvær med danskere, rådgivning og praktisk hjælp, sprogtræning til voksne, og lektiehjælp til børn.

Vi tænker selv, at lige nu kunne nogen måske have brug for steder til planlægningsmøder, eller – når flygtninge er ankommet – steder at kunne være sammen? Vi vil meget gerne tilbyde jer at kunne samles hos os, i lokaler, vi har adgang til på Tangevej 6 i Ribe.

Vi vil f.eks. også kunne rådgive om regler og muligheder i Danmark, og hvis det er meget komplicerede forhold, skaffe kontakt til anden relevant rådgivning.

Vi vil også meget gerne hjælpe på anden vis, efter hvad der er brug for, og hvad, vi kan.

Vi kan ikke, som organisation, hjælpe med penge, og det, vi gør, skal foregå lokalt.

Vi vil meget gerne høre fra jer!

Kontakt:

Kirsten Thaisen, tlf. 24.25.80.30, e-mail kthaisen@gmail.com

Dorte Stig Madsen, tlf. 60.49.90.31, e-mail dortestig@gmail.com

Benedikte Holm, tlf. 30.72.22.55, e-mail benedikteholm@outlook.dk”