Tekst: og foto: René Jørgensen
4. oktober 2026.

Fra afterski til bierfest – højt humør i Egebæk-Hviding

Egebæk-Hviding Kultur- og Aktivitetscenter blev lørdag forvandlet til et lille stykke Tyrol. Store ølkrus, festlige kostumer og musik satte scenen, da årets afterski- og bierfest samlede gæster til en lang dag og aften i festens tegn.

”Køb dit bord og bliv sportsdirektør til årets fest.”

Sådan lød en del af invitationen til årets Afterski/Bierfest, og allerede fra eftermiddagen tydede meget på, at arrangørerne nok skulle få deres ønske om en festlig dag opfyldt.

DJ Get-Up sørgede fra højttalerne for den helt rigtige afterski-stemning, og gæsterne var ikke kommet for at sidde stille. Påklædningen var i orden, humøret højt, og rundt om bordene blev de store ølglas løftet til skål med venner og dem på den anden side af bordet.

Udenfor havde solen skinnet over en usædvanlig flot efterårsdag. Indenfor var årstiden nærmest skiftet. Her var tankerne snarere ledt mod sneklædte alper, skihytter og den særlige stemning, der opstår, når dagens skiløb er slut, og afterski begynder.

Fra afterski til tyrolerfest

Men eftermiddagens afterski var kun første del af festen.

Da klokken passerede 19, var der dækket op til den store bierfest, og nu blev der skruet yderligere op for tyrolerstemningen. Orkestret The Beerhunters stod klar til at levere musikken, og øl var der heller ingen mangel på.

Rundt omkring i lokalet var der lederhosen, tyrolerkjoler, hatte og andet festligt udstyr. Nogle af gæsterne oplevede arrangementet for første gang, mens andre vidste fra tidligere år, hvad der ventede.

Fælles for dem var lysten til en festlig lørdag sammen.

Og netop lørdagen havde budt på lidt af hvert i lokalområdet. Dagen begyndte med jubilæum i Hjortlund og høstmarked i Ribe i det flotteste efterårsvejr – og sluttede i Egebæk-Hviding med afterski, tyrolermusik og løftede ølkrus.

Man behøvede med andre ord hverken sne eller bjerge for at holde afterski. I Egebæk-Hviding var godt humør tilsyneladende nok.

Flere billeder under teksten

Stemningen var god og humøret højt

Vi fylder lige op så vi kan skåle,men hov, en cola havde forvildet sig ned på bordet, det så nu mere ud som bordpynt end noget der skulle drikkes.

Højt humør og ølskum

Fra venstre: Minna, Salima og Alexander. Lokal og fra Øster Vedsted. Efter stemningen at dømme kommer de nok igen næste år. Til RYK IND RIBE fortalte de at det var første gang de var med.

The Beerhunter havde pudset guitarerne af og pudset hornene. Kl. 19.00 gik de på scenen og mon ikke deltagerne i morgen kan syge “Sikke en fest vi har haft nu i nat”