Tekst Hasse Jørgensen, pressefoto, lørdag den 20. april

Vi kender alle de faste og de flydende materialer, men mange materialer er hverken eller. Og mange af disse materialer omgiver vi os med i hverdagen uden at tænke nærmere over deres struktur eller egenskaber.

Men du kan blive klogere på dette emne, hvis du møder op i Seminariehusets fællessal tirsdag den 30. april klokken 16.30.

Her arrangerer Ribe Bibliotek i samarbejde med Ribe Katedralskole et foredrag for at markere ”foredragets døgn”. Det er i øvrigt første gang, biblioteket og skolen går sammen om at være med i dette arrangement.

Foredragsholder er lektor Carsten Svaneborg fra Institut for Fysik, Kemi og Farmaci, SDU.

Blandt de materialer, der hverken er faste eller flydende er f.eks. gummi, maling, kød, mayonnaise, og celle membraner. Carsten Svaneborg vil tal om fysikken bag disse materialers egenskaber.

Vi har forstået metaller og væskers egenskaber længe, men hvordan virker dagligdagsmaterialer som gummi, sæbe, mayonaisse, muskler og maling? De er hverken elastiske faste stoffer eller simple væsker som vand. Fælles for disse materialer er, at molekylerne finder sammen og danner komplekse strukturer. Kan vi forstå disse strukturer, kan vi også forstå, hvordan materialers komplekse egenskaber fungerer.

Carsten Svaneborg forklarer egenskaberne ved de molekyler, som disse materialer består af, de strukturer de danner, og hvorfor materialerne virker som de gør. Han viser også, hvordan vi med simulationer af computermodeller af molekylerne direkte kan visualisere, hvad der sker i disse materialer, f.eks. den molekylære struktur af gummi som vist på billedet.