Historisk set er storken uløseligt forbundet med Ribe selv om den svigefulde fugl kun sporadisk har vist sig på egnen i de seneste år. Og siden 1952, da den første Tulipanfest løb af stablen, har tulipanerne været en lige så sikker forårsbebuder i Ribe – om end det nogle år sker i form af servietter, fordi tulipanernes blomstring ikke lige finder sted, når Tulipanfesten afvikles.

I år bliver der som bekendt ingen Tulipanfest, men tulipanerne kommer nu alligevel, og lørdag kunne man ved Cafe Quedens dør se adskillige buketter af den smukke blomst. Det var Lise Frederiksen, der havde været en tur i Fole for at hente de smukke buketter. For, som hun siger, har tulipanerne altid været en forårsbebuder for mig, så derfor synes jeg også, andre skal have glæde af dem.

Løgmarkerne på Folevej øst for Ribe er lige på nippet til at stå i deres smukkeste skrud, og ejerne, Anne Lise Dahl og Mogens Sørensen, der har leveret tusinder af tulipaner til byfesten i Ribe, er begyndt at sælge buketter fra de store marker, der absolut er et besøg værd.

I øvrigt er det også muligt at glæde sig over det smukke Tulipantræ – som mange forveksler med Magnolia – der står i Nygade og netop nu er sprunget ud.

Tulipantræet har fået sit navn på grund af blomsternes lighed med tulipaner, men rent faktisk er en Magnolia og et Tulipantræ ikke samme træ.

Ifølge Havenyt.dk er er Magnoliaen og Tulipantræet ud af hver deres slægt og er lige så forskellige som pærer og æbler, men også lige så beslægtet som de to frugter..

Magnolia-slægten har ca. 80 arter samt mange sorter, hjemmehørende i Himalaya, Øst-Asien og Nord-Amerika. Magnolia hører med de ofte store og tidligt udfoldende hvide blomster til en gruppe af eksotiske buske og træer, der er med til at give en have et helt specielt smukt præg. Eksempel på en smuk busk er Magnolia × soulangiana ‘Alexandrina’, almindelig dyrket i haver. En kraftig, opret voksende busk, indtil 5 m høj. Blomsterne er store, bægerformede ca. 10 cm lange, indvendigt hvide og udvendigt rødlige (rosatonede). Hovedblomstringen sker for denne sort under udfoldelsen af bladene.

Tulipantræets botaniske navn er Liriodendron tulipifera (slægt og art), Tulipantræ på dansk. Liriodendron er nært beslægtet med Magnolia, men afviger en del fra denne ved de bueformede afskårne blade. Frugten er en koglelignende flerfoldsfrugt, med mange vingede nødder.

Bladene er varierede, næsten firkantede 4 -10 cm lange og noget brede. Om efteråret farves bladene lysende gule med rødgule farvetoner. I juni–juli fremkommer de tulipanlignende blomster, som er 4–5 cm store, de sidder ofte noget gemt af løvet. Bægerblade er udstående og grønne, kronbladene er aflange, omvendt ægformede, oprette og grønne til gule, på den indvendig side bredt orange stribet. Blomsten har talrige støvblade. Frugtstanden er 6–8 cm og forbliver efter løvfald. Liriodendron tulipifera benyttes som parktræ.