Tekst Hasse Jørgensen, pressefoto, torsdag den 30. november 2023
Hvert år bliver omkring 1000 børn hjulpet på et af de fem julemærkehjem, der findes i Danmark. Børnene kommer hovedsageligt ind på julemærkehjemmene på grund af dårlig trivsel og selvværd. Og de kommer ud som ”hele” børn igen.
Men det er dyrt at drive julehjemmene. Omkring 130 millioner koster det årligt, og det offentlige støtter kun med 2,8 procent af udgifterne.
Nu har du mulighed for at give et bidrag samtidig med, at du kan få motion og frisk luft.
Som mange andre steder i landet arrangerer den lokale afdeling af Fodslaw en julemærkemarch på søndag den 3. december. Starten går klokken 10 fra KFUM spejdernes hus på Engvej 2, og der er tale om en ”ført” tur med guide rundt i den skønne natur, der findes omkring Engvej.
Interesserede kan melde sig på www.julemærkemarchen.dk eller blot møde op inden marchen begynder. Der er mulighed for at få både medaljer, diplom og en særlig kuvert med poststempel, der udgives i dagens anledning.
Det er 47. gang, der holdes julemærkemarch i Danmark. Sidste år gav marcherne samlet omkring 1,3 millioner kroner til julemærkehjemmene. Navnet har hjemmene fået, fordi hele ideen opstod med udgivelsen af et specielt julemærke i 1903, hvor salget gik til at hjælpe dårligt stillede børn.