Tekst & Collage: Johnny Tauman     Foto: Privatfoto af vindere
5. juni 2024

Ribe Golf Klub har i søndags gennemfør TOYOTA Golf Match med deltagelse af 75 spillere. Der blev spillet i tre rækker – og med rigtig gode resultater.

De tre bedste i hver række

C- rækken: Nr. 3 Karen Sofie Christensen med 33 points, nr. 2 Torsten Troelsen med 40 points og nr. 1 Birgit Stenderup ligeledes med 40 points.
B-rækken: Nr. 3 Ole Christensen med 39 points, nr. 2 Calleigh Birkmose Hunter med 40 points og nr. 1 Søren Laursen ligeledes med 40 points.
A-rækken:  Nr. 3 Helle Kalmayer Hansen med netto minus 2, nr. 2 Poul Tobiasen ligeledes med netto minus 2, og nr. 1 Ulrik Thomsen med netto minus 9 (flot)

Som altid til Toyota match var der præmie i form af vandrepokal og golfbolde/handske til den spiller, som lavede den laveste bruttoscore. Ikke overraskende blev det Lasse Torben Kristensen, som løb med den præmie i en flot bruttoscore på 72 slag (et slag over banens par).