Tekst og foto: Renè Jørgensen
30. juli 2020.
Flot Ford Transit fra 1975
Tonni Hansen fra Sdr. Hygum er en dygtig mand. Maskinarbejderen, der har kastet sin kærlighed på gamle biler, var en tur i Ribe, hos bilsynribe, for at få plader på den flotte Gulf-blå Ford. Der var travlhed hos Christian Hansen i synshallen, derfor var den flotte Ford parkeret uden for porten og her fik RYK IND ”øje” på den flotte bil.
– Jeg har lavet seks biler fra bunden i de sidste ti år, og det er biler af forskellige mærker. Den første var en MINI, fortæller Tonni Hansen, der også har en BMW og en MG. Bilerne kan man være heldige at se på Hovedengen i Ribe, hvor mange bilinteresserede mødes hver tirsdag aften om sommeren. Tonni har også en motorcykel i de samme Gulf-farver. Den flotte transit skal da også kun bruges til hyggeture og hovedengen i Ribe vil også få besøg af Tonni Hansen.
Tilbage til Ford Transitten, den har Tonni brugt to år på at få sat i stand. Farven er Gulf-blå, og der skal sættes Gulf mærker på bilen. I 60`erne og 70`erne havde Ford og Gulf et stort samarbejde. Gulf Oil var et stort globalt olieselskab fra 1901 til 1985. Den ottestørste amerikanske fremstillingsvirksomhed i 1941 og den niende største i 1979. Den kendte lyseblå og orange farve ser man på mange biler, når man besøger træf og udstillinger af ældre biler rundt om i landet.